Austriacki polityk nazwał turecki pucz nieprofesjonalną inscenizacją

Stefan Shennah z Socjaldemokratycznej Partii Austrii uważa, że próba puczu w Turcji była nieprofesjonalna i przypominała inscenizację.

W nocy z piątku na sobotę część armii tureckiej podjęła próbę przejęcia władzy w kraju. Prezydent Erdogan zapowiedział, że sprawcy zostaną surowo ukarani.

Po nocnych walkach władze oświadczyły, że odzyskały kontrolę.

W związku z zamachem w Turcji zatrzymano już sześć tysięcy osób, w tym czołowych generałów i setki wojskowych. Zapowiedziano nowe aresztowania. Odwołano też w funkcji prawie trzy tysiące sędziów i prokuratorów. Zginęło co najmniej 265 osób, w tym 104 puczystów.

— W tej historii jest nieprzyjemny posmak, — powiedział austriacki polityk. – Ze względu na fakt, że nie jest jasne, dlaczego przygotowano listy sędziów, listy osób, które już zatrzymano. Nie tylko wojskowych. Nieprzyjemny posmak, bo inscenizacja (pucz) mógł być na rękę Erdoganowi, by wprowadzić jeszcze większe zmiany w kraju. Ten zamach jest bardzo amatorskim przewrotem – ocenił Shennah.

Jednocześnie zaznaczył, że jeśli rząd został wybrany w sposób demokratyczny, to taką drogę należy zdecydowanie odrzucić. Jednak – jego zdaniem – na razie nie można stwierdzić, czy była to rzeczywiście próba obalenie władz, a może jedynie inscenizacja.

– Jest za wcześnie, by o tym mówić. Jesteśmy jednak bardzo zaniepokojeni tą sytuacją – podkreślił polityk.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s