Zamach stanu prowokacją Erdogana? Ludzie w Turcji twierdzą, że prezydent chciał się umocnić.

Zamach stanu prowokacją Erdogana? Ludzie w Turcji twierdzą, że prezydent chciał się umocnić.

Polka mieszkająca w Stambule podzieliła się ze stacją RMF FM swoimi wspomnieniami z wczorajszej, gorącej nocy nad Bosforem. Jak przyznaje, latające blisko domów samoloty F-16 uniemożliwiały sen. Rano jednak życie wróciło do normy, a ludzie poszli do pracy. Niezwykle ciekawe są natomiast wspominane przez panią Magdalenę Ciesielską „opinie ulicy” o przyczynach nieudanego zamachu stanu.

Zgodnie z relacją rozmówczyni Pawła Balinowskiego z RMF, bardzo wielu ludzi w Stambule uważa, że zamach stanu został zorganizowany przez… prezydenta Erdogana. Miał on – poprzez stłumienie buntu armii – umocnić swoją pozycję polityczną.

– Pierwszy raz od momentu, kiedy tutaj mieszkam, była taka sytuacja, że w okolicach godziny 1, czy 2 zaczęły się nawoływania z meczetów do poparcia prezydenta. Wiele osób uważa, że to wszystko było na pokaz – powiedziała Polka żyjąca w Turcji.

W nocy z piątku na sobotę część armii wypowiedziała posłuszeństwo rządowi i podjęła próbę opanowania kraju. Wbrew ich zamiarom pucz nie powiódł się. Sytuacja jeszcze nie została całkowicie uspokojona, ale ludzie w dużych miastach chodzą do pracy, a sklepy są otwarte.

Źródło: rmf24.pl
MWł
http://www.pch24.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s