Turcja: próba zamachu stanu opanowana

 

kaczynski-kiepa

Turcja: próba zamachu stanu opanowana

Próba zamachu stanu, którą podjęła część tureckich wojskowych, zakończyła się niepowodzeniem. Prezydent Erdogan jest w kraju i u władzy, a siły rządowe opanowały sytuację. Trwają zatrzymania. Podczas starć zginęło co najmniej 60 osób.

Jak poinformował nad ranem turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdağ, pod zarzutem zamachu stanu zatrzymano 754 osoby, głównie oficerów wojskowych – w tym wysokich stopniami (CNN Turk podało, że aresztowano 4 generałów i 29 pułkowników).

Zatrzymań dokonano głównie w Ankarze i Istambule. Wcześniej MSW podawało liczbę 336 zatrzymanych. Mają oni być „Gullenistami”, zwolennikami Fethullaha Gulena, imama przebywającego w USA. Turecki, opozycyjny dziennik Hurriyet określa tę grupę mianem terrorystycznej. Zatrzymano także gen. brygady Ekrema Çağlara, szefa sztabu operacji 3. Armii. Ostatnie dane mówią już o ponad 1,5 zatrzymanych. Podczas próby puczu zginęło 60 osób, ale ostatnie doniesienia mówią o 90 ofiarach.

Po godzinie 2:00 czasu polskiego podano, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wylądował na lotnisku Ataturka w Stambule. Powiedział, że próba zamachu stanu była wymierzona w stabilność państwa, a wszyscy odpowiedzialni za bunt zostaną ukarani.

W nocy szef policji w Stambule podał, że w całej Turcji jest tylko nieco ponad 100 puczystów. O bycie liderem oskarżył Muharrema Kose, członka ruchu Fethullaha Gulena – imama przebywającego w USA. Taką samą opinię wyraził Erdogan, a także szereg tureckich polityków. Podczas przemówienia do wielotysięcznego tłumu w Stambule Erdogan zaapelował do buntowników, by wycofali wojska do koszar.

W związku z próbą puczu na rozkaz ministra obrony Efkana Ali odwołano ze stanowisk 5 generałów i 29 pułkowników. Jeszcze nad ranem w Ankarze było słychać sporadyczne strzały. Oficjalne doniesienia podają, że puczyści nie przejęli kontroli nad samolotami bojowymi, choć według premiera Binali Yıldırıma grupy rebeliantów przejęły kontrolę przynajmniej nad częścią śmigłowców.

Zaprzeczono, jakby doszło do ataków na parlament i pałac prezydencki. Rano podano, że szef sztabu armii tureckiej, gen. Hulusi Akar, wzięty do niewoli przez puczystów, został uwolniony.

Rmf24.pl / hurriyetdailynews.com / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s