Svenska Dagbladet: Sankcje wkrótce zostaną zdjęte, choć Rosja nie poszła na ustępstwa

Svenska Dagbladet: Sankcje wkrótce zostaną zdjęte, choć Rosja nie poszła na ustępstwa

Zachodnie kraje wkrótce mogą zdjąć sankcje z Rosji, mimo że ona nigdy nie poszła na jakiekolwiek ustępstwa, pisze szwedzki profesor Stefan Hedlund w artykule dla gazety „Svenska Dagbladet”.

Sama polityka sankcji była wynikiem nieprawidłowego podejścia zachodnich krajów do Rosji, uważa Hedlund i zwraca uwagę na różnice między podejściami polityki zagranicznej obu stron. Moskwa rozpatruje wydarzenia na Ukrainie z punktu widzenia konfliktu interesów, a Zachód — z punktu widzenia konfliktu wartości, i uważa, że Moskwa „nie miała prawa ingerować”.

„Fundamentalna różnica między konfliktem wartości i konfliktem interesów polega na tym, że konflikt interesów można rozwiązać na drodze negocjacji. Konflikt wartości automatycznie oznacza, że jedna strona ma rację, a druga — nie” — wyjaśnia profesor.

[Nie wiem, jakie „wartości” reprezentuje Zachód, a o których mówi zacny profesor – admin]

„Reakcją Zachodu było wprowadzenie sankcji, które jednak w żaden sposób nie mogły wpłynąć na zachowanie Rosji. „Zachodnim politykom sankcje dały poczucie moralnej wyższości, za którą zapłacono ogromną cenę w postaci obniżenia poziomu handlu i zniszczenia europejskiej architektury bezpieczeństwa” — przekonuje profesor.

Teraz, jego zdaniem, sytuacja jest taka, że sankcje wkrótce — być może już w przyszłym roku — zostaną zdjęte, a Kreml i tak nie poszedł na jakiekolwiek ustępstwa.

Przekonanie, że polityka Moskwy była niszczycielska dla niej samej, również jest błędne. Większość Rosjan jest zadowolona z polityki Władimira Putina, a wydarzeń z ostatniej dekady nie postrzegają oni jako „serii niepowodzeń”. Polityka sankcji tylko wzmacnia pozycję prezydenta Rosji i zwiększa przekonanie Rosjan co do tego, że Zachód chce zniszczyć ich kraj, uważa Hedlund.

„Główne pytanie powinno być następujące: co Zachód, jego zdaniem, wygrał w tej sytuacji, oprócz moralnej wyższości [sic! – admin]” — podsumowuje szwedzki profesor.

W przededniu szczytu NATO w Warszawie Hedlund pisał w Svenska Dagbladet o niebezpieczeństwie eskalacji konfliktu ze strony sojuszu wojskowego i wezwał Zachód, aby znaleźć sposób na zmniejszenie napięć w stosunkach z Moskwą. Po tym Hedlund został oskarżony o to, że jest „apologetą oficjalnego stanowiska Rosji”. Sam profesor nazywa tego typu oświadczenia „grubiańskimi insynuacjami”.

http://pl.sputniknews.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s