Estonia trzeźwieje?

Estonia trzeźwieje?

Zdaje się, że pierwszy kraj nadbałtycki zaczyna trzeźwieć i zdawać sobie sprawę z zagrożeń wynikających z rozlokowania zwiększonych sił NATO w Estonii.

Biznesmen i były premier Tiit Vahi powiedział Dziennikowi Postimees w poniedziałek, że Estonia powinna zmienić swoje stanowisko i zacząć działania zmierzające do uchylenia sankcji ekonomicznych wobec Rosji.

Vahi powiedział, że jest przekonany, że Rosja nie zamierza atakować ani przeprowadzać inwazji na kraje bałtyckie. „Zgadzam się z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem Walter Steinmeierem, że budowa baz NATO i przeprowadzanie masowych ćwiczeniach w Estonii wpływa negatywnie na sytuację bezpieczeństwa w regionie”.

Jeśli czołgi, rakiety i oddziały zbrojne ustawiają się wzdłuż po obu stronach granicy, handel będzie cierpieć, a to znowu jest problem dla estońskich firm, zwłaszcza tych, które robią interesy pomiędzy europejskim i rosyjskim rynkiem, zauważył Vahi.

„Myślę, że Estonia może być pośrednikiem między Unią Europejską a Rosją, podobnie jak Finlandii” – dodał.

Zdaniem Vahi estońscy politycy powinni zmienić swoje stanowisko i zacząć działania zmierzające do uchylenia sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję po jej aneksji Półwyspu Krymskiego. Oczywiście, solidarność [z kim? – admin] wymaga, że tak długo, jak większość państw członkowskich UE nalega na sankcje, Estonia musi to czynić.

Vahi podkreślił, że trzeba wrócić do podstaw współpracy z Rosją, a mianowicie współpracy gospodarczej, przepływu kapitału i swobody wizowej.

Wg. komentarza internauty Gość1 do artykułu Szczyt NATO w Polsce. Zapadną kluczowe decyzje?
http://wiadomosci.onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s