Biały Dom: do 116 cywilów zginęło „przez przypadek” w atakach amerykańskich dronów

Biały Dom: do 116 cywilów zginęło „przez przypadek” w atakach amerykańskich dronów

Do 116 cywilów zginęło przez przypadek w atakach amerykańskich dronów w Libii, Pakistanie, Jemenie i w innych państwach – wynika z raportu opublikowanego przez Biały Dom.

Jednak w porównaniu z raportami różnych organizacji pozarządowych ta cyfra jest znacznie zaniżona.

W dokumencie stwierdzono, że w trakcie amerykańskich operacji z użyciem dronów w Libii, Pakistanie, Somalii, Jemenie i w innych afrykańskich krajach zginęło od 64 do 116 cywilów.
Natomiast dane z Afganistanu, Iraku i Syrii w ogóle nie pojawiły się w raporcie, bo te kraje znajdują się w strefie „aktywnych działań zbrojnych” i panuje tam zupełnie inne środowisko operacyjne.

Waszyngton podkreślił, że często nie można określić dokładnej liczby ofiar wśród cywilów, dlatego zawarte w raporcie cyfry mogą być nieścisłe.

Jednak media poinformowały, że obliczenia Białego Domu są znacznie zaniżone w porównaniu z szacunkami organizacji pozarządowych.

— Amerykańska administracja przyznaje, że istnieją różnice między szacunkami władz a organizacji pozarządowych o liczbie ofiar wśród cywilów podczas operacji USA – poinformował Biały Dom.
Adwokat organizacji w sferze ochrony praw człowieka Reprieve Jennifer Gibson twierdzi, że amerykańskie drony zabiły ponad 4 tys. ludzi, w tym setki dzieci. Jej zdaniem, szacunki administracji Obamy „raczej nie są warte papieru, na którym zostały wydrukowane”.

Raport obejmuje okres prezydentury Baracka Obamy. Obrońcy praw człowieka już dawno domagali się sporządzenia takiego raportu.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s