Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów

Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów

Po Vaticanum II aniołów często postrzegano jako czystą metaforę lub najwyżej istoty wyłącznie literackie. Tymczasem Kościół naucza wyraźnie o ich rzeczywistości.

Mówił o tym w rozmowie z „Radiem Watykańskim” ks. Władysław Suchy CSMA, dyrektor sanktuarium św. Michała Archanioła we włoskim Gargano.

– Sanktuarium św. Michała w ciągu ostatnich stuleci popadło w częściowe zapomnienie, zwłaszcza po II Soborze Watykańskim, gdy pewne kręgi teologiczne i niektórzy bibliści zaczęli zaprzeczać istnieniu aniołów. Była to bardzo bolesna faza w historii Kościoła.

Także dziś słychać jakieś głosy wzywające do traktowania aniołów jako figur poetyckich lub najwyżej jako części biblijnej literatury, która nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością. Tymczasem to skrajna nieprawda – powiedział o. Suchy cytowany przez katolickie media niemieckojęzyczne.

O. Suchy wskazał, że dziś na szczęście dominuje zupełnie inne postrzeganie aniołów, co jest w dużej mierze zasługą katechez świętego Jana Pawła II.

– Bóg stworzył zarówno świat widzialny, jak i niewidzialny. Tu aniołowie odgrywają bardzo ważną rolę, a między nimi zwłaszcza archanioł Michał. Zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie odgrywają one rolę obrońców narodu wybranego i Kościoła” – przekonywał polski michalita.

Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Gargano

– Wszyscy wiemy, że święty Michał jest archaniołem, duchem. Nie ma takiego ciała jak my, ludzie. Jednak tak samo, jak święty Archanioł Gabriel objawił się Maryi i obwieścił jej poczęcie Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, tak samo święty Michał zawsze przybierał ciało, gdy objawiał się ludziom. Często spotykamy to w Starym Testamencie.

Pomyślmy tylko o objawieniu Jozuemu albo patriarchom. Wszyscy spotykali świętego Michała, który przedstawiał im się jako wódz niebieskich zastępów – mówił o. Suchy.

Sanktuarium świętego Michała Archanioła w Gargano odwiedzało w przeszłości wielu papieży. Pielgrzymowali do niego także św. Tomasz z Akwinu, Franciszek z Asyżu i Katarzyna ze Sieny.

Pach
Źródło: kath.net
http://www.bibula.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s