Amerykańskie media zdziwione słowami Putina o supermocarstwowości USA

Amerykańskie media zdziwione słowami Putina o supermocarstwowości USA

Amerykańskie media skomentowały w sobotę wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina na 20. Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Szczególną uwagę zwróciły na wypowiedź rosyjskiego przywódcy o roli Stanów Zjednoczonych na świecie.

— Na konferencji biznesowej w Petersburgu w piątek prezydent Władimir Putin podkreślił pierwotny charakter amerykańskiego mocarstwa. Dobrze przeczytaliście – pisze „The Washington Post”, cytując słowa Putina o tym, że „Ameryka to wielkie mocarstwo. Dzisiaj, na pewno, jedyne supermocarstwo”.

— Jego słowa mogą wydawać się zaskakujące w świetle wydarzeń ostatniego roku: w Syrii, na Ukrainie i na innych frontach Moskwa od czasu do czasu działała diametralnie przeciwstawnie do interesów Waszyngtonu, prezentując niewielkie zainteresowanie „potrzebami” Stanów Zjednoczonych i dość dużą elastyczność w stosunku do amerykańskiej polityki – czytamy w artykule pod tytułem „Donaldowi Trumpowi mogą spodobać się nowe słowa Putina o USA”.

„The Washington Post” twierdzi, że „bliskość między Putinem a faktycznym republikańskim kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem jest dobrze udokumentowana i mimo tego, że wielu w Waszyngtonie uważa rosyjskiego przywódcę za niebezpiecznego demagoga, Trump widzi w nim silnego człowieka, z którym można mieć wspólne interesy”.

Temat Trumpa i Putina pojawił się też w materiale telewizji CNN, w zapowiedzi sesji plenarnej w ramach 20. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego z udziałem rosyjskiego lidera, prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa i premiera Włoch Matteo Renzi. Spotkanie poprowadził dziennikarz Farid Zakaria, jak „wywiad w programie „Fareed Zakaria GPS”.

Zakaria zacytował jedną z wypowiedzi Putina, w której nazywa on Trumpa „wybitnym” i „utalentowanym”. Jednak rosyjski prezydent stwierdził, że dziennikarz zmienił sens jego słów. – Powiedziałem jedynie, że on (Trump) jest wyrazistą osobowością. Czy nie jest tak? Nic więcej nie mówiłem na jego temat – podkreślił Putin, jak poinformowała CNN. W materiale zwrócono też uwagę na to, że Putin „podkreślił, iż Rosja nie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw i będzie współpracować z każdym wybranym prezydentem”.

Telewizja CBS też skoncentrowała się na słowach rosyjskiego przywódcy o Stanach Zjednoczonych jako o supermocarstwie.

– Władimir Putin powiedział, że Rosja szanuje USA jako jedyne światowe supermocarstwo, ale nie zgodzi się na ingerowanie w swoje sprawy… Putin powiedział, że świat, w tym Rosja, potrzebuje silnych Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Rosja nie chce, by Ameryka ingerowała w jej wewnętrzne sprawy i próbowała powstrzymać Unię Europejską przed rozwijaniem więzi ekonomicznych z Moskwą – wynika z materiału CBS.

Podobne komentarze pojawiły się w wielu innych wiodących amerykańskich mediach.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s