Turcja wysłała 6 statków z bronią dla islamistów w Libii .

Turcja wysłała 6 statków z bronią dla islamistów w Libii .

 

Służby wywiadowcze państw europejskich szukają sześciu statków, które w połowie maja wypłynęły z Turcji z bronią dla bojowników Państwa Islamskiego (IS) w Libii – pisze w piątek „Le Figaro”, powołując się na źródło w bliskowschodnich siłach bezpieczeństwa.
Według francuskiego dziennika na Morzu Śródziemnym ruszył wielki międzynarodowy pościg. Poszukiwane są dwa kontenerowce, jeden pływający pod turecką a drugi pod liberyjską banderą, trzy frachtowce zarejestrowane w Panamie, Boliwii i Tanzanii, a także statek do przewozu żywych zwierząt pływający pod banderą Komorów.
Według źródła, cytowanego przez „Le Figaro”, na tych jednostkach ukryta jest broń małego kalibru i karabiny automatyczne przeznaczone dla IS w Libii.
Zachodnie służby zostały zaalarmowane o tym przemycie przez swoich agentów, którzy działają w Turcji. „Nasza misja polega na zlokalizowaniu tych statków na morzu i zneutralizowaniu ich, zanim dopłynął do libijskich wybrzeży” – powiedziało źródło. Dodało, że jeśli uda się znaleźć te jednostki, to zostaną one zatopione.
W akcji uczestniczą Wielka Brytania, Francja, Włochy i Grecja.
Pytane o to, kto może stać za tym przemytem broni, źródło wskazało na możliwy współudział rządu Turcji lub służb specjalnych tego kraju.
W czwartek szef CIA John Brennan powiedział w senackiej komisji ds. wywiadu, że CIA jest bardzo zaniepokojona rosnącą rolą Libii jako bazy dla operacji przeprowadzanych przez IS. Dodał, że w kraju tym jest 5-8 tysięcy bojowników Państwa Islamskiego.
Mly/PAP

Nieźle. ile tu może być Kałachów? – ze 20 tysięcy?

  • admin f6862
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s