Szwajcarskie media: zagraniczne firmy przestały ukrywać, że współpracują z Rosją

Szwajcarskie media: zagraniczne firmy przestały ukrywać, że współpracują z Rosją

20. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu pokazało, że nikt już nie dąży do urywania swoich powiązań biznesowych z Rosją.

Wiele zagranicznych firm chce współpracować z Moskwą, a słaby kurs rubla zwiększa tylko atrakcyjność tego rynku – pisze szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung”.

Minęły już dwa lata od początku kryzysu na Ukrainie, pogłębienia się różnic między Zachodem a Rosją oraz wprowadzenia obustronnych restrykcji gospodarczych. Teraz „Kreml znowu chce normalnie współpracować z Europą w kwestiach gospodarczych”, twierdzi „Neue Zürcher Zeitung”.

Putin w ramach petersburskiego forum zaznaczył, że europejscy przedsiębiorcy chcą współpracować z Rosją, a zachodni politycy powinni na to zareagować. Według jego słów, koncentrując się jedynie na jednym partnerze, jak ma to miejsce w przypadku umowy o wolnym handlu między UE a USA, Europa ogranicza własne możliwości.

Jednak – jak pisze szwajcarska gazeta – Rosja nie chce wykonać pierwszego kroku w kierunku rozładowania napięcia ekonomicznego i znieść embargo żywnościowe.

— Ograniczając ukraiński kryzys wyłącznie do sfery gospodarczej, Putin oświadczył, że to nie Moskwa zadała cios stosunkom z UE, bo nie ona, jako pierwsza wprowadziła sankcje – pisze „Neue Zürcher Zeitung”.

Tymczasem w piątek Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji, które nałożono na nią po przyłączeniu Krymu. Ukraiński kryzys nadal pozostaje przeszkodą – zwrócił na to uwagę zaproszony do Petersburga w charakterze gościa honorowego premier Włoch Matteo Renzi. Przypomniał Moskwie i Kijowowi o zobowiązaniach wynikających z porozumień mińskich, ale jednocześnie opowiedział się za nawiązywaniem stosunków.

Jak wynika z informacji gazety, Włochy są trzecim co do wielkości partnerem handlowym Rosji, a Renzi nie krył zainteresowania współpracą gospodarczą z Moskwą.

Rzeczywiście nikt nie stara się ukryć, że współpracuje z Rosją: jest to widoczne m.in. po zwiększającej się liczbie zagranicznych firm obecnych na forum w Petersburgu. Komisarz europejski Günther Oettinger nie szczędził pochwał, mówiąc o zacieśnianiu współpracy w sferze przemysłu z Niemcami.

Szwajcaria też zwróciła na siebie uwagę udziałem w dyskusji na temat współpracy z Rosją. – Kryzysy przychodzą i odchodzą, ale Szwajcaria pozostaje wierna swoim partnerom, neutralne w konfliktach i dotrzymuje słowa – powiedział szef wydziału polityki zagranicznej Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Szwajcarii Stefan Flückiger.

„Neue Zürcher Zeitung” pisze, że Szwajcaria nie popiera antyrosyjskich sankcji otwarcie, ale jednocześnie chce zapobiec próbom obchodzenia ich poprzez swoje terytorium.

Niektórych szwajcarskich firm nie trzeba do niczego przekonywać: takie duże koncerny, jak Nestle, Novartis lub ABB widzą w Rosji rynek eksportowy i prezentują swoje wyroby. Pomimo spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy od dwóch lat, obecni na forum przedstawiciele firm oświadczyli, że są zadowoleni z inwestycji w Rosji. Niektórzy nawet postawili sobie za cel eksportowanie z Rosji towarów na inne rynki. Dodatkowo nęci słaby kurs rubla, zaznacza „Neue Zürcher Zeitung”.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s