„Jeśli jesteśmy bogaci, to dlaczego jesteśmy tacy biedni?”

„Jeśli jesteśmy bogaci, to dlaczego jesteśmy tacy biedni?”

W ostatnich dniach wszystkie światowe MEDIA pełne wiadomości o tym, że Rosja i Chiny aktywnie wykupują złoto by uzupełnić swoje zapasy. Ale po co? Ponadto, odbywa się międzynarodowy skandal: Rosja, Iran, Chiny, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zrezygnować z dolara w swoich międzypaństwowych obliczeniach. Znany amerykański ekonomista Lyndon Larush uważa, że gospodarka Zachodu, na czele z USA znalazła się w ruinie. Jak tylko podstawowe zapasy złota znajdą się w rękach Rosji i Chin, to zacznie się zniszczenie obecnego systemu finansowego. Dolar po prostu się zawali i w Ameryce to rozumieją. Dlatego tworzenie ISIS w Syrii, ukraińskiego przewrotu i obecna agresywna polityka w stosunku do Rosji – jedyny sposób USA i UE zachować swoją pasazytnicza formę rządu, która panuje w gospodarce światowej od ponad 40 lat.

Dlaczego tak źle żyjemy mając takie bogate zasoby? Wydobywamy ropę, gaz, złoto, diamenty, zabiespieczamy prawie cały świat stalą i nawozami, sprzedajemy lasy i high-tech broń. Kto wymyślił mit, że w Rosji zacofana gospodarka? Jak to się stało, że życie ogromnego kraju zależy od waluty obcej?
Delyagin Michał, doktor nauk ekonomicznych: – Pracujesz zee wszystkich sił, jak woł robocze w Zapolarji, głodujesz. A ktoś pokroił papier, za który trzeba oddać swoje życie, aby ten papier otrzymać.
W latach 90-tych ubiegłego wieku w USA ściśle przyjaźnili się z Iranem. USA kupowali w Iranie ropę za dolary, a ponieważ Iran wolał dostawać pieniądze w gotówce, amerykanie wysyłali tam pieniądze statkami i samolotami. Potem USA zaproponowali Iranowi wysłać oficerów ФВС –Federalnego Systemu Walutowego wraz z prasą drukarską i maszynę, aby drukowalii sobie dolary sami. Ile oleju postawili – tyle dolarów drukują. Wszystko dobrze działało, aż program jądrowy Iranu nie stał kością w gardle USA. Amerykanie natychmiast potargali wszystkie umowy, zabrali maszynę, zniszczyli matryce, a irańskie dolary ogłosili zwykłym papierem. Ale 6 bilionów już zostali wydrukowane, a może być i więcej. I choć amerykanie nazywali je po prostu papierem, ale jednak to też dolary.
Obecny system finansowy jest zakorzeniony w głąb wieków. Narodził się on w 1694 r. W Wielkiej Brytanii. Tam powstał bank Anglii, pierwsza prywatna emisyjna maszyna do drukowania. W historii ludzkości był to pierwszy ośrodek produkujący pieniądze, który nie podlegał panstwu, który produkował je według potrzeb, bez odniesienia do jakiejkolwiek wartości materialnych.
Nikt dziś nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie ile w ogóle wydrukowano dolarów. Według jednego z szacunków ich 75 bilionów, według innych – w 2 razy więcej. W 2014 r. gazeta Finansowa policzyła 1645 miliarderów. U nich na rękach około 6, 5 bilionów dolarów. Jednak z taką statystyką nie zgadza się agencja BLOOMBERG, twierdząc, że na ziemi jest ich 2 razy więcej. Po prostu wiele osób nie chcę, aby o ich bogactwie wiedzieli. Największa liczba miliarderów mieszka w USA, ale według oficjalnych danych jest ich tylko 500 osób. Na drugim miejscu Chiny – aż pół setki, a na trzecim Rosja – ponad 110 osób. Nawet Ukrainą znalazła u siebie 18 miliarderów i w rankingu bogaczy zajmuje 27 miejsce. A przecież co to jest nawet 1 miliard dolarów? Jeśli pieniądze składać w standardowej kuchence mikrofalowej, w której mieści się 1 mil. dolarów stodollarowymi banknotami – łatwo obliczyć, że dla miliardy trzeba tysiąc kuchenek mikrofalowych, lub 2 kwatery starego typu jak przy Chruszczowie. Do przechowywania 10 miliardów dolarów, takich mieszkań powinno być nie mniej niż 21. A dla 100 mld dolarów trzeba cały kompleks. Wyobraź sobie wieżowiec powyżej statuy Wolności i jeszcze jeden taki sam. Łatwo je zbudować z tych środków pieniężnych dolarów, które znajdują się w światowym obrocie. A ile pieniędzy stworzonych w formie elektronicznej, w akcjach i papierach wartościowych. Ich przecież nikt nie uważa, a jeśli uważają, to informacja ta jest tajna. Na ziemi nie ma tyle złota, diamentów i ropy naftowej, aby wymienić je na dolary. I dlatego wokół już dawno niczym nie wzmocnionej światowej waluty pojawiają się tajemnicze zagadki detektywistyczne.
Od początku roku zginęło 14 dużych bankierów, część tajemniczych morderstw policja klasyfikuje jako niewyjaśnione samobójstwa i nie chcę komentować szczegółów. Seria głośnych zabójstw bankierów jest bezpośrednio związana z obecną sytuacją ekonomiczną. Dziś w systemie finansowym za dużo pieniędzy. I być może dlatego, by pokryć brakujące cyfry w raportach dużych banków prywatnych. Ta machinacja nie jest widoczna dla wszystkich, więc musieli drukować pieniądze. Tego w gospodarce rynkowej w ogóle nie można sobie wyobrazić, żeby wszystkim rozldawały się pieniądze. Wszystko to przykrywa dziury, które powstały bardzo dawno temu. A świadkowie to przecież byli i wszystko widzieli, jak prywatne długi zostały przerzucone na państwa-. I zaczęło się to nie wczoraj. G-20 – lub Duża Dwudziestka powstała w końcu lat 90 –tych. To nazywa się Klubem rządów banków centralnych państw, z najbardziej rozwiniętą gospodarką. Rosja też w tym uczestniczy. Już pierwsze spotkanie Dwudziestki pokazały, że pomysł jej utworzenia – to sprytny manewr amerykanów, którzy starają się wzmocnić swoją gospodarkę kosztem innych. Dopóki oni pieniądze otrzymywali, rozkręcała się swego rodzaju bańka (mydlana). Ale za to wszystko trzeba zapłacić, a Ameryka oferuje płacić wszystkim, na zasadzie wzajemnych relacji. Zysk oni dzielić nie chcą, zato straty są podzielone na wszystkich. To taka logiką, która od samego początku została założona w tych negocjacjach. Oprócz tego, że wszystkie straty zostały podzielone na wszystkie kraje Dwudziestki, doszło jeszcze jedno dziwne zdarzenie w świecie finansów. O którym publicznie do tej pory nie odnotowano.

Sprawa w tym, że w środku kryzysu 2008 r. banki podpisały umowy. Na których zmieniły zasady gry. Teraz oni sami oceniali swoje aktywy bankowe. To znaczy, że można wziąć pod uwagę ryzyko z sufitu wzięte. Chce, na przykład, bankier napisać pewną cenę – on to może zrobić. Pełna swoboda. Oni swoje bilanse po prostu rysowali, wszystkie europejskie i amerykańskie banki. Przypiski i nieistniejące ceny we wszystkich dziedzinach gospodarki tworzą niesamowite zagadki. W marcu 2016 r. Międzynarodowa Agencja Energii twierdziła, że straciła około 500 -800 baryłek ropy naftowej. Już sami zrozumieć i policzyć nie mogą. Według dokumentów sprzedanej ropy naftowej znacznie więcej niż wydobytej i znajdującej się w repozytorium, rurociągach i tankowcu. Rozmowy o zbytku ropy naftowej nie odpowiada rzeczywistości. Pojawia się pytanie: co to jest dzisiejsza cena ropy, czyja to ręka w tym. Podobna sytuacja występuje na rynku złota. Adrian Douglas. Na podstawie danych londyńskiej giełdy zrobił szokujące oświadczenie. Według jego szacunków na jedną uncję prawdziwego złota przypada około 44 uncji złota nieistniejącego,.co jest sprzedawane w wartościowych papierach, a to oznacza, że zainstalowany kurs w 1200 dolarów odpowiada, że prawdziwe złoto kosztuje 54 tys. dolarów za uncję. Sprawa w tym. że w skarbcach po prostu fizycznie nie ma tyle szlachetnego metalu ile sprzedano w wartościowych. Jeśli jutro wszyscy właściciele papierowego złota na ręce poproszą o rzeczywiste sztaby, to oni dostaną tylko 2 %.
Ilość złota i surowców na ziemi jest ograniczona. Ale pieniędzy wydrukować można ile się chcę. Oczywiście pod warunkiem, że za tymi pieniądzami będzie stać armia, naprawadzająca horror. Wtedy nawet zwykły pokrojony papier zyskuje niesamowitą siłę.

Wielka Brytania. 1913 r. W wiejskiej posiadłości zebrali się 7 największych bankierów. Spotkanie poświęcone było wielkiej aferze, którą zaplanował Rothschild, i które bardzo dobrze przeprowadził amerykański finansista Nelson Rockefeller. Chodzi o stworzenie FOSSĘ – Federacyjny System USA. Teraz, obecni na imprezie otrzymali możliwość kontrolować masę pieniężną Ameryki, obejmować drukarnię kiedy się żywnie podoba. Bankierom udało się obejść Konstytucję, w której do tej pory czarno na białym jest napisane, że jedynym, któ może produkować amerykańskie pieniądze – to skarb państwa, a nie prywatne firmy typu FED.
Ale jest jeden problem dla tych, którzy chcą produkować wartości z niczego. Najpierw trzeba przekonać świat, że to właśnie ich produkty, ich pieniądze posiadają prawdziwą wartość. Po drugie, trzeba zrobić tak, aby wszystkie pozostałe pieniądze, wszystkie pozostałe papiery ośrodków na świecie uznano za niewiarygodne, niepotrzebne, nieistotne. A to znaczy, że trzeba podważyć, destabilizować gospodarkę we wszystkich pozostałych ośrodkach produkujących główne waluty światowe. Ekonomiczna niezależność Rosji, Niemczech, Austrowengrii była dla klanu Rothschildów poważną przeszkodą, którą trzeba było zniszczyć. Sposób jest jeden – zaangażowanie zawodników w długotrwała wojnę i zniszczyć ich waluty, zabezpieczone rezerwą złota. I to wszystko niestety się stało. Pierwsza wojna światowa zniszczyła 4 imperium, wśród których była Rosja. A wynikiem finansowym II wojny światowej była dominacja dolara. Już w 1944 r. został zbudowany konkretny model gospodarki światowej, a mianowicie: Utworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Generalne umowy w sprawie taryf celnych i handlu, znany dziś jako WTO. A Federal reserve bank rozszerzył swoje uprawnienia. Waluta wprowadzana im, staje się światowa.
Jest to model w 1944 r., gdy PKB USA był więcej niż połowa światowego. Został zbudowany na stałym rozszerzaniu strefy dolara i w związku z tym odbywały się stałe emisji. I jak tylko rozszerzenie zatrzymywało. – co było dwa razy, w czasie kryzysu w latach 70. i w 2000 r., kiedy stało się jasne, że rosnąć nie ma dokąd – w tym momencie następował kryzys. Drukowanie dolarów w nieograniczonej ilości pozwoliło zintegrować walutę amerykańską w gospodarkę wszystkich krajów. Dolar stał się waluąt rezerwową. To pieniądze państwa z najsilniejszą gospodarką na świecie. I koło się zamyka. Dolar teraz nie musi być zabezpieczony złotem. Za nim w ogóle może nic się nie stać, dlatego, że światowa waluta zabiespiecza się przez gospodarki innych krajów, które używają dolara. Kraje te oddają do Ameryki swoje towary, minerały, produkty za prosty papier. Jaki dobry schemat. Cały świat pracuje na jedną finansowe imperium. I to pozwala amerykanom żyć ponad stan, tworzyć 20% światowego PKB, a zużywają 40%. W takich warunkach drukować walutę zielonego koloru można praktycznie w nieskończoność. Ale jest jedno ALE. Nadmiar pieniędzy powoduje światowy kryzys gospodarczy. Kolejny upadek wydarzył się w 2008 r., Najpierw w Ameryce nadmiernie podwyszali ceny na mieszkania. Kredyty na zakup domów rozdawali nawet emigrantom, mieszkającym na zasiłek. Pod te kredyty banki wydały hipoteczne obligacje. Papiery wartościowe są w obrocie na giełdzie i ich kupowali fundusze inwestycyjne. Na pieniądze banki znów dawali kredyty tym kto chciał mieć mieszkanie. I znów na rynku pojawiły się papiery wartościowe. I tak trwało przez lata. Ale zaszedło to w ślepy zaułek, kiedy ludzie przestali płacić po kredytam. Mydlana banka kredytowa pękła i ceny mieszkań zaczęły spadać. Cenne hipotecznych papierów zamieniły się po prostu w papier. Ludzie na całym świecie stracili miliardy dolarów, a amerykanie stracili swoje domy i pojawiły się miliony bezrobotnych. Wtedy przywódcy USA stwierdzili, że winni są hipoteczne kredytobiorcy, którzy stracili pracę i nie są w stanie zwrócić pożyczki. Ale to nie do końca prawda. Powodów było wiele: niesprawdzone dane statystyczne i wymyślone liczby banków, i piramidy finansowe, i niepoprawne obliczenia ekonomiczne. Nasze dochody są już uwzględnione w USA w kapitalizacji spółek. Czyli my coś kupujemy i to już brane pod uwagę i pod nasze dochody już wzięte kredyty. W tym modelu są wyraźne błędy. Dlatego, że nie można uznać, że nasze zarobki będą stałe rosnąć w tempie 5% rocznie.
Dziś banki w szeregu krajów europejskich oferują kredyty z ujemnym oprocentowaniem kredytów hipotecznych. Czyli bierzemy kredyt. I jeszcze nam za to płacą. Ale nawet takie warunki nie odpowiadają. Teraz europejczycy starają się nie wydawać pieniędzy na wielką skalę. Z powodu załamania cen na ropę naftowa spadły dochody nie tylko w Rosji. W takim przypadku ekonomiści zaproponowali nieodpłatne rozdanie pieniędzy ludności. Pomysł w tym. Że ludzie zaczną wydawać pieniądze na towary i usługi. W czerwcu 2016 r. w Szwajcarii odbędzie się referendum. Na nim będą decydować: czy zgadzają się mieszkańcy kraju otrzymywać 2.500 tys. franków, niezależnie od tego czy pracują, czy nie. Władze tłumaczą to tym. ze ludność nie musi bać się jutrzejszego dnia, że ludzie mają prawo spokojnie szukać sobie odpowiednią dla siebie pracę i nawet nie pracować w ogóle. Jednak za taką troską kryje się tylko jedno: gospodarka Zachodu jest przepełniona pieniędzmi. Jeśli szwajcarzy zgodzą się, to będzie kosztować skarbowych 208 miliardów. Szwajcaria może sobie na to pozwolić. Dla niej to wcale małe pieniądze. Jednak trzeba zauważyć. że w tym małym kraju praktycznie brak minerałow. Ma niewielkie zasoby węgla, złoża, soli kamiennej i drobne złoża żelaza, grafitu i talku. I nic więcej. A teraz spójrzmy na Rosję. Mamy wszystko: ropę, gaz, złoto, diamenty, całe zapasy wszystkich elementów tablicy Mendelejewa. Jednak 10 mają, na miesiąc przed szwajcarskim referendum, Ministerstwo rozwoju gospodarczego po raz kolejny zwróciła się do rosjan by zacisnęli pasa. Strategię wyjścia z kryzysu gospodarczego u nas widzą w ograniczeniu wzrostu płac i emerytur. Ciekawe skonstruowana obecna światowa model gospodarcza. Aby żyć jak za komuny nie musi się mieć zasoby naturalne, wystarczy posiadać nadrukowany papier pod nazwą waluta. I odwrotnie: Ktoś postanowił dać za ropę mniej pieniędzy i najbogatszy w zasoby kraj zmuszony jest oszczędzać. Dlaczego tak się dzieje?
Leonid Gurewicz w latach 90-tych na szczeblu państwowym zajmował się reorganizacją diamentowo-brylantowym kompleksem kraju. Według rodzaju działalności również musiał śledzić dynamikę cen na rynku złota. – „Złoto jak prawdziwy metal i złoto jak papier – mówi. – To złoto, które notuje się na giełdach. To wszystkie transakcje giełdowe. W tym czasie na Londyńskiej giełdzie w dniu przechodziło 900 ton złota. Podczas gdy wydobycie złota rocznie około 2000 ton. Kiedy zaczął zajmować się tą sprawą, to okazało się, że w Londynie istnieje jakiś komitet, który obejmuje 5 głównych banków, których działalność obraca się tylko wokół złota. Na czele tej piątki stoi Rothschild. Codziennie o 10.00 i 16.00 ten komitet prowadzi posiedzenia. Na porannym omawiana jest sytuacja na rynku. Banki dają urzędnikowi bankowemu jakieś zadania. A przed wieczorną herbatą komitet pod przewodnictwem Rothschilda przystępuje do najważniejszego. O 16.00 już otrzymują od ekspertów ich dane i wyznaczają cenę złota. W 1996 r. Cena żółtego metalu wzrosła do rekordowych wartości, w tym czasie było ono wyższe platyny, zaledwie kilka dni, ale to był furorę. W 1998 r. Złoto spadło do 250 dolarów za uncję, a kontrakty były 3500 tysięcy. Właśnie tak robi się wszystko w tym świecie.”
Duże pieniądze są robione z powietrza. Nowoczesna gospodarka jest podobna do kasyna, w którym gracze coś wygrywają. Ale często całkowicie wszystko przegrywają, i tylko właściciel stabilnie dostaje ogromne zyski. Rosja zmuszona rope oszczędzać, sprzedawać ją za niskie ceny, dlatego, że u nas wszystko zależy od naftowych dolarów. Cały świat zachwycał się, gdy zaledwie 16 lat po wojnie ZSSR uruchomił Gagarina w kosmos. Wszystko rozwijało się w gigantycznym tempie – budowa samolotów, budowa maszyn, metalurgia, przemysł i budownictwo, koleje. Poważne osiągnięcia technologiczne w kraju spowodowało panikę na Zachodzie. Wszystkie kapitalistyczne kraje były wtedy w trudnej sytuacji. Jeden kryzys szedł za drugim: finansowy, energetyczny i polityczny. W sierpniu 1971 r., kiedy to Nixon, naruszył Konstytucję USA ogłosił zniesienie standardu złota, ZSRR miał szansę przełamać hegemonię złota i powiązać wszystkie waluty świata w stosunku do rubla. Ale do tego nie doszło z głównej przyczyny. Ideologią komunistycznego obozu była oparta na budowaniu komunizmu – czyli zniesienia pieniędzy. Nikomu nawet nie przyszło do głowy robić rubl światową walutą. Sowieckie znaki pieniężne produkowane były raczej jako jednostka monetarna produktów i w życiu społeczeństwa nie grała główną rolę. Edukacja, medycyna, mieszkania, miejsca w sanatorium i dziecięcy biwaki odpoczynku, to wszystko było za darmo, albo miało śmiesznie niskie ceny. Tylko samochody były środkiem luksusu, podkreślając wysoki status właściciela. W latach 70-tych ZSRR nie skorzystał z wysokich cen na ropę naftowa dla rozwoju gospodarki. Wszystko zjedli i rozdali biednym zaprzyjaźnionym krajom w postaci kredytów, które nigdy nie wrócą. Moment dla radykalnych reform został pominięty, co odezwało się przez 20 lat. Jesienią 1990 r., kiedy brakowało żywności, a pokładowe były z 1979 r., a potem w ogóle się skończyły, bo mięsa nie było. W latach 80-tych luki w radzieckiej gospodarce stały się widoczne na całym świecie. Kraj dokładnie przeszedł na import. I to było na rękę USA. Zrobili Arabii Saudyjskiej ofertę, której ci nie mogli odmówić. Arabia Saudyjska jak i Związek Radziecki też na początku wygrała od wzrostu cen na rope. Ale w latach 80-tych rynek upadł i jej zaproponowano, by obniżyć ceny i poczekać do momentu, kiedy ceny wróca. Arabia Saudyjska to zrobiła, jednak ceny nie były odzyskane i sytuacja gospodarczą w kraju się pogarszyla katastroficznie. Okazało się, że przegrali i objętości i ceny i w końcu trafiły do końca trudna sytuacja gdzie do 1985 r. właśnie wtedy, gdy u nas rozpoczęła się przebudowa. Amerykanom łatwo udało się pocieszyć obietnicami wsparcia kredytami, technologijami , aby Arabia Saudyjska trzymała się polityki niskich cen, aż do momentu upadku Związku Radzieckiego.
W 2015 r. strona Veterans Todey ujawnia odtajnione dokumenty za okres 60-70 –tych lat. Wtedy toczyła się zacięta walka między klanami związanymi że złotem. Grupa Rothschildów i grupa Rockefellerów. I do dzisiaj nic się nie zmieniło. Walki klanów w ustanowieniu Nowego Porządku świata trwa. Na początku lat 70-tych w miejscowości Salssze Baden, na białym kurorcie należącym szwedzkim bankieram Wallenberg odbyło się w tajemnicy spotkanie Bilderberg klubu. Na nim było omówione jak dostosować finansowy światowy system do nowych wiodących realiów. Dla rozwoju gospodarki trzeba zwiększyć skalę kredytów. Na przykład Związek Radziecki swój kredyt powstrzymuje, a USA zwiększa. Złoty standard powstrzymuje kredyt. Jak tylko kraj powstrzymuje kredyt, przegrywa konkurencję.
System kredytowania urodził się w starożytności. Wraz z pojawieniem się handlu pojawiły się lichwiarzy, którzy dawali do wzrostu ziarna, to tylko z każdego worka lichwiarzy domagali się zwrotu 2 lub więcej. Kiedy pojawiły się monety nic zasadniczo się nie zmieniło. Operacje finansowe wcześniej prześladowanych lichwiarzy były legalne, na ich pieniądze rozwinęła się produkcja i handel. Tak powstały banki. Rewolucja w systemie finansowym wystąpiła w 1913 r. po włączeniu maszyny FED. Pieniądze w skali światowej zaczęto tworzyć z powietrza. Początkowo na jeden wzmocniony złotem dolar produkowano 9 niczym nie wzmocnonych. Potem dolar zaczął być poparty nie złotem, a innym dolarem. Ale czy to jest dziś ważne dla gospodarki światowej?
Amerykański dolar kiedyś to został zapewniony Fordem, produkcją, potem go zapewniały siły zbrojne – lotniskowce. A teraz – kształtowaniem świadomości głównej części ludzkości. Ponieważ to właśnie amerykanie kontrolują globalną część światowych mediów, to one kontrolują znaczną część ludzkiej świadomości, mogą dolary w ogóle niczym nie wzmacniać. Jeszcze na początku ubiegłego wieku do ciągłego wzrostu obrotów amerykańscy bankierzy wymyślili dla konsumentów nową formułę. Ona brzmiała tak: Reklama plus kredyt dają społeczeństwu wieczny dobrobyt. U amerykańskiego dobrobytu była piękna fasada. W postępie technicznego szli linii Forda. Pracownicy byli niczym konie robocze, pracowali jak długo nie upadną. Jednak wzrostowi produkcji przeszkadzał problem zbytu produktów. Maszyny źle sprzedawały się z powodu niskiej siły nabywczej. Henry Ford obniżył ceny i obiecał, że da bankom część zysku, jeśli będą udzielać pożyczek na zakup samochodów. Aby stymulować naturalne pragnienie nabywców żyć bogato, banki zainwestowali w rozwój kultury masowej. W życie wdarło się kino. Oprócz gry film modne stało pokazywanie śmiertelnych akrobacji. W końcu zawsze mówiło się jaki kredyt wzięli kaskaderzy do przygotowania sztuczek, jaki otrzymają honorarium, jakie wspaniały mieszkanie lub samochód kupują. Pojawiającą się w domach radio umożliwiło reklame….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s