Holocaust Indian w Ameryce

Holocaust Indian w Ameryce

Mocny i bezkompromisowy dokument, „Amerykański Holocaust”, jest prawdopodobnie jedynym filmem, jaki ukazuje związek między hitlerowskim holokaustem, który kosztował życie co najmniej 6 milionów Żydów [bzdura – admin], a holokaustem w Ameryce, w którym według ostrożnych szacunków zginęło 19 milionów jej rdzennych mieszkańców.

Rzadko zwraca się uwagę, czy to w książkach historycznych, czy na Internecie, że Hitler studiował amerykańską politykę względem Indian i użył jej jako wzorca do – jak to sam określał – końcowego rozwiązania, Endlösung. [Wydaje się, że Endlösung to też jeden z mitów „diaspory” – admin]

Nie był on wszakże jedynym. W filmie nie ma o tym wyraźnej wzmianki, ale dobrze wiadomo, iż członkowie rządku Partii Narodowej w RPA również rozpatrywali amerykańskie podejście do Indian, zanim wprowadzili system apartheidu, który trwał od 1948 do 1994 roku. To samo dotyczy niektórych faszystowskich reżymów w Ameryce Środkowej i Południowej

Jeszcze rzadziej zwraca się uwagę na politykę Kanady względem jej pierwotnych mieszkańców. Ameryka stosowała bardziej „otwarte” podejście – na przykład dziesiątkując populację bawołów stanowiących dla Indian podstawowe źródło żywności, obdarowując ich kocami zarażonymi ospą albo oferując 1 (jednego) dolara nagrody dla osadników za skalp Indianina, wszystko jedno czy mężczyzny, czy kobiety, czy dziecka. To tylko przykłady wielu strasznych czynów, jakich się dopuszczano.

Kanada, z drugiej strony, miała bardziej biurokratyczne podejście z cechami swoistej „dżentelmenerii”. Zamiast eksterminować Indian, starano się zniszczyć ich duszę i kulturę, przez zaplanowany na dalszą metę bardzo konkretny program wprowadzania wewnętrznych podziałów i podmiany, który nazwała asymilacją. Ameryka miała swój własny program asymilacji, ale kanadyjski był znacznie bardziej techniczny.

Być może te punkty zostałyby dokładniej zbadane w „Amerykańskim Holocauście”, gdyby film został ukończony. Reżyser filmu Joanelle Romero mówi, że zamknęły się przed nią wszelkie źródła finansowania, od kiedy zaczęła nad nim pracę w roku 1995. Być może mówienie prawdy nie jest dobrym pomysłem na biznes.

W roku 2001 Romero opracowała skróconą, 29-minutową wersję filmu, mając nadzieję na zachęcenie nowych sponsorów do sfinalizowania filmu. Osiem lat później wciąż szukała funduszy.

„Amerykański Holocaust” być może nigdy nie stanie się 90-minutowym filmem dokumentalnym, który Romero miała nadzieję stworzyć, aby ukazać najgorszy akt ludobójstwa jakiego świat nigdy nie widział. Który trwa nawet teraz, gdy czytasz te słowa.

Obejrzyj również: Holocaust rdzennych Amerykanów doprowadził do ich eksterminacji.

Za https://www.youtube.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s