Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią

Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią

Szwajcarski żołnierzSiły zbrojne Szwajcarii jest to ewenement na Starym Kontynencie. Organizacja szwajcarskiego wojska polega na armii typu milicyjnego. W przeszłości armie takie występowały bardzo często (modelowym przykładem były wojska w państwach starożytnej Grecji, głównie Aten). W dzisiejszych czasach jedynymi państwami które mają tego typu wojska są Szwajcaria i Kuba.

W systemach przyjmujących armię typu milicyjnego na każdym wolnym obywatelu ciążył obowiązek obronności kraju w trakcie wojny. Wyjątkowość tego typu organizacji przejawia stosunek liczby żołnierzy zawodowych w trakcie pokoju do wszystkich żołnierzy po ewentualnej mobilizacji.

Szwajcarski żołnierzW jedynej w Europie armii typu milicyjnego jej stan w czasie pokoju już od kilku lat wynosi od 1 do 5 procent rozwiniętej armii w trakcie mobilizacji. Zdania ekspertów co do przydatności armii tego typu są podzielone. Powszechnie wiadomo, że rodzaj sił zbrojnych powinno się dostosowywać do charakteru polityki państwa. Dlatego w związku z długą tradycją neutralności Szwajcarii jej wojsko nie bierze udziału w konfliktach zbrojnych w innych krajach. Stąd właśnie armia typu milicyjnego, która w zasadzie nadaje się tylko i wyłącznie do obrony, do działań defensywnych.

Oprócz niewielkiej liczby żołnierzy zawodowych ok. 4 tysiące (na prawie ośmiomilionowy kraj) stale szkoli się obowiązkowo poborowych – są to mężczyźni (kobiety mogą służyć dobrowolnie) w wieku od 18 do 34 lat .  Co roku szkolonych jest około 23 tysięcy obywateli, szkolenie takie trwa od 18 do 21 tygodni. Ewenement szwajcarskiego wojska objawia się w zdolnościach mobilizacyjnych. Z armii liczącej 4 tysiące żołnierzy, w bardzo krótkim czasie potrafi zmienić się w 360 tysięcy. Daje to współczynnik 1:90, podczas gdy w innych armiach w Europie współczynnik wynosi 1:2, 1:3. Społeczeństwo Szwajcarii potrafi w razie konieczności bardzo szybko przestawić się na obronę kraju. Stąd powiedzenie Szwajcarów, że “Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią”.

Aby państwo mogło posługiwać się statusem państwa neutralnego musi przede wszystkim samo zadbać o ten stan poprzez odstraszanie militarne. I taką właśnie funkcje ma armia Szwajcarii. Ma ona dbać o to aby inwazja obcych wojsk była nieopłacalna przez długotrwałą, nieopłacalną walkę. Niektórzy historycy uważają, iż to był jeden z powodów dla których Hitler nie zdecydował się na zaatakowanie Szwajcarii.

 

Wysoko rozwinięte społeczeństwo obywatelskie w kraju Helwetów sprzyja dobrej współpracy cywilno – wojskowej. Powszechność obrony własnego kraju, oraz świadomość obowiązku przenika niemal każą sferę życia. Co ciekawe żołnierze poborowi w trakcie przeszkolenia nie są skoszarowani, a broń osobistą przechowują w domu aż do skończenia służby. Żołnierz odpowiada w tym czasie za powierzony mu sprzęt. Podstawowym uzbrojeniem każdego żołnierza jest świetny karabin produkowany w Szwajcarii “Sturmgewehr 90″ (korzystają z niego także m.in.: Amerykanie, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie).

karabin szturmowy "Sturmgewehr 90"Jeśli chodzi o ciężki sprzęt to szwajcarskie wojsko jest w posiadaniu 224 czołgów Leopard 87 i 87 WP. Jest to maszyna produkowana w Szwajcarii na niemieckiej licencji. Trzon piechoty zmechanizowanej stanowi  transporter opancerzony powszechny w wielu armiach świata M113. Szwajcaria ma 580 sztuk. 183 egzemplarzy pojazdu bojowego piechoty Stridsfordon 90 również jest na stanie w szwajcarskim wojsku.

Od 1989 roku, doszło do kilku prób ograniczenia działalności wojskowej lub nawet zniesienie sił zbrojnych całkowicie. Referendum w tej sprawie odbyło się 26 listopada 1989 roku. Większość społeczeństwa nie poparła jednak inicjatywy okrojenia wojska.

http://bellum.com.pl/szwajcaria-nie-ma-armii-szwajcaria-jest-armia/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s