Bloomberg: Na światowym rynku zbrojeniowym zatrzęsło się od zakupów

Bloomberg: Na światowym rynku zbrojeniowym zatrzęsło się od zakupów

Myśliwiec Eurofighter Typhoon

W ubiegłym roku gwałtownie wzrosły zakupy broni, przede wszystkim dzięki Arabii Saudyjskiej – podaje Bloomberg, powołując się na coroczny raport Global Defence Trade firmy IHS.

W ubiegłym roku import broni i sprzętu wojskowego wzrósł o 10% i wyniósł 65 mld dolarów. Jest to o 6,6 mld więcej niż w 2014 roku — pisze Bloomberg.

Według danych spółki Englewood, jest to największy coroczny przyrost przez ostatnie dziesięć lat. Poza Rijadem, zakupy broni w ogólnym zarysie wzrosły na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej.

W 2015 roku Arabia Saudyjska zwiększyła zakupy około dwukrotnie — do 9,3 mld dolarów. W charakterze przyczyny takiego skoku Bloomberg podaje konflikt w sąsiednim Jemenie, gdzie Rijad przewodniczy operacji przeciwko powstańcom Ansar Allah a także regionalnej konfrontacji z Iranem.

W ubiegłym roku Rijad kupował taki sprzęt, jak myśliwce Eurofighter Typhoon, F-15, śmigłowce Apache a także drony, sprzęt do obserwacji oraz precyzyjną broń — czytamy w raporcie IHS.

Drugie i trzecie miejsce pod względem importu broni zajmują odpowiednio Indie i Australia.

Znacznie zwiększyły zakupy broni państwa w regionie Morza Południowochińskiego ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przez Chinami — o 71% w porównaniu z 2013 rokiem.

Według prognoz IHS, państwa wydobywające ropę naftową przez najbliższe trzy lata będą musiały zmniejszyć zakupy, ponieważ ceny ropy naftowej w stosunku do obecnego poziomu raczej o wiele nie wzrosną.

„Państwa będą mniej wydawać na broń i więcej na operacje zbrojne, ponieważ próbują wywrzeć wpływ na wydarzenia w regionie” — uważa IHS.

Rosja, drugie na świecie państwo pod względem eksportu, najprawdopodobniej zwiększy handel z Iranem, który po niedawnym zniesieniu sankcji zaczyna zastępować przestarzały sprzęt sił powietrznych. Może to kosztować Iran 40-60 mld dolarów.

Największym eksporterem broni na świecie nadal są USA: w 2015 roku sprzedały broń i sprzęt na kwotę 23 mld dolarów, 8,8 z nich przypadło na państwa Bliskiego Wschodu.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s