Białoruś: Władza rekwiruje książki o islamie. „Szerzą radykalizm” vs „Antyislamska kampania”

Białoruś: Władza rekwiruje książki o islamie. „Szerzą radykalizm” vs „Antyislamska kampania”.

Białoruskie władze rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję rekwirowania książek traktujących o islamie. Są to głównie książki teologiczne, które według władz szerzą radykalizm islamski. Środowiska muzułmańskie na Białorusi protestują.


Jak informują wschodnie media, białoruskie władze rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję przeciwko radykalizmowi islamskiemu. Od kilku tygodni trwają m.in. regularne przeszukania w domach wyznawców Mahometa oraz instytucjach religijnych w poszukiwaniu książek o islamie.

Oficjalnie „zakazanych tytułów” tj. uznanych za białoruski sąd za ekstremistyczne, jest tylko osiem, jednak jak przekonują białoruscy wyznawcy islamu, rekwirowane jest wszystko co wyda się milicji podejrzane, czyli książki o życiu Mahometa, objaśniające podstawowe zasady islamu czy ogólne, traktujące o tej religii.

Nikt nie zastanawia się nad ich zawartością, najważniejsze to znaleźć jakieś książki u muzułmanina. Schemat jest prosty: gdy zatrzymają gdzieś w Rosji muzułmanina-fanatyka to cała znajdująca się w jego posiadaniu literatura uznawana jest za ekstremistyczną. I choćby nawet takie książki znajdowały się w głównym meczecie Moskwy – automatycznie uważane są za ekstremistyczne – przekonuje grodzieński Imam Rafael Reziapau.

Białoruski imam uważa akcje władzy za antyislamską kampanię i prześladowanie muzułmanów na wzór tego, który miał miejsce w Rosji za czasów Jelcyna.

Władze natomiast przekonują, że jedynie dbają o bezpieczeństwo swoich obywateli i starają się wyeliminować ekstremizm, który wśród muzułmanów jest o wiele powszechniejszy niż wśród wyznawców innych religii.

Na Białorusi żyje około 7 tysięcy muzułmanów, których większość stanowią Tatarzy. Pozostali to przybysze z byłych radzieckich republik znajdujących się w Azji Środkowej.

Autor: Wiadomości Pikio
bh, źródło: beslat.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s