R. Winnicki: Obyśmy jak najszybciej zaczęli współpracować z Białorusią na korzystnych zasadach

R. Winnicki: Obyśmy jak najszybciej zaczęli współpracować z Białorusią na korzystnych zasadach.

polsko bialoruska grupa Robert Winnicki Ruch Narodowy kopia

.

Dziś w Sejmie historyczna chwila – po jedenastu latach reaktywowano Polsko-Białoruską Grupę Parlamentarną. Działa w niej prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, a także parlamentarzyści z klubów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Cookies’15. W dzisiejszym (pierwszym) spotkaniu grupy brał udział również ambasador Białorusi w Polsce Aleksander Awerianow.

Jak relacjonuje prezes RN posiedzenie grupy miało głównie kurtuazyjny i zapoznawczy charakter. Robert Winnicki w swoim wystąpieniu podkreślał, że współpraca Polski i Białorusi powinna się zacieśniać. – W moim przekonaniu, powinna oprzeć się ona na dwóch prostych zasadach: poszanowania suwerenności politycznej partnera (Polska zwija „akcję demokratyczną” na Białorusi) i poszanowania praw mniejszości narodowych (Białoruś zapewnia szkoły w ojczystym języku polskiej mniejszości w tym kraju). Obyśmy jak najszybciej zaczęli współpracować w myśl tych zasad na szczeblu państwowym! – zakończył prezes Ruchu Narodowego.

Ambasador Białorusi także mówił o potrzebie rozwoju partnerstwa między tymi dwoma krajami. – Parlament Białorusi od lat demonstrował chęć współpracy z polskim Sejmem. Istniała grupa do spraw współpracy, ale nie było takiej po polskiej stronie. Po raz pierwszy od 11 lat uczestniczę w takim posiedzeniu. Otwieramy nowy rozdział w historii relacji między Polską a Białorusią – dodał Awerianow.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s