Obronił się przed imigrantem. Teraz może trafić za kratki.

Obronił się przed imigrantem. Teraz może trafić za kratki.

Podczas ostatniej zimy, w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu 18-letni Szwed broniąc się przed dwoma imigrantami, zabił jednego z nich trafiając go nożem w serce. Teraz sąd pierwszej instancji skazał go na dwa lata więzienia.

Dwóch imigrantów z Iraku próbowało okraść młodego Szweda, wykorzystując do tego atrapę pistoletu. Gdy ofiara wyciągnęła nóż, jeden z napastników przystawił jej do głowy broń, a drugi miał krzyknąć „zabij go”. W wyniku szamotaniny Irakijczyk został dźgnięty nożem w serce, co spowodowało jego śmierć.

Sąd pierwszej instancji orzekł o „nieumyślnym spowodowaniu śmierci”. Sędziowie twierdzili, że w takiej sytuacji napadniętny chłopak przekroczył prawo do obrony, gdyż powinien atakować „mniej wrażliwe części ciała”. [Np. mały palec – admin]

Oskarżony nie przyznaje się do winy i odpowiada, że od początku do końca działał we własnej samoobronie. Podczas napaści 18-letni wówczas Szwed nie wiedział o tym, że pistolet nie był prawdziwy.

Adwokaci powoływali się również na fakt, że to nie ofiara napaści była stroną aktywną. Według zeznań chłopaka, do ugodzenia nożem doszło w chwili, gdy Irakyjczyk się na niego rzucił.

Argumentacja ta nie przekonała sądu, którego zdaniem cała „sytuacja jest nie do obrony”. Sędziowie orzekli, że młody Szwed powinien liczyć się ze wszystkimi okolicznościami w przypadku użycia niebezpiecznego narzędzia do obrony. Szwedzkie prawo bowiem, podobnie jak polskie, restrykcyjne podchodzi do pojęcia obrony własnej.

źródło: friatider.se
N.
http://prostozmostu.net

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s