Wiktor Swiatski – człowiek, który stworzył Femen. „Krzyczy na dziewczyny, nazywa je dziwkami

Wiktor Swiatski – człowiek, który stworzył Femen. „Krzyczy na dziewczyny, nazywa je dziwkami

Organizacja feministyczna stworzona i kontrolowana przez mężczyznę? Kim jest tajemniczy Wiktor Swiatski – założyciel i ideolog grupy Femen?

W środę na festiwalu w Wenecji premierę miał film „Ukraina to nie burdel”. Australijska reżyserka Kitty Green przez rok towarzyszyła dziewczynom z kontrowersyjnej organizacji feministycznej. Teraz ujawnia kulisy ich działalności.

„Украина не бордель”: трейлер

Najciekawszą postacią związaną z Femen jest Wiktor Swiatski. Mężczyzna, dotychczas przedstawiany jako jeden z współpracowników, okazuje się faktycznym twórcą ruchu, jego ideologiem i szarą eminencją. – To jego ruch. Osobiście wybiera dziewczyny. Wybiera te najpiękniejsze, ponieważ najpiękniejsze najlepiej się sprzedają – tłumaczy Kitty Green w rozmowie z „The Independent”. Reżyserka przyznaje, że Swiatski to człowiek niezwykle inteligentny, obdarzony charyzmą i zdolnościami organizacyjnymi. Dodaje jednak, że jest w nim coś przerażającego. – Bywa straszny w stosunku do dziewczyn. Potrafił krzyczeć na nie i nazywać je dziwkami, sukami – relacjonuje Australijka. Sam Swiatski przyznaje w filmie, że jego patriarchalna postawa nie idzie w parze z ideologią feministyczną. Próbuje tłumaczyć jednak swoją rolę w organizacji. – Te dziewczyny są słabe. Nie mają siły ani charakteru. Nie mają nawet determinacji, by stać się silne. Uległość, brak punktualności i wiele innych cech uniemożliwia im działalność polityczną. Tego trzeba ich uczyć – wyjaśnia mężczyzna. Jedna z działaczek Femen określa relacje łączące Swiatskiego z dziewczynami jako coś w rodzaju syndromu sztokholmskiego. – Jesteśmy psychicznie uzależnione od niego, chociaż zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że możemy działać bez jego pomocy – mówi. A sam Swiatski, zapytany przez Kitty Green, czy stworzył Femen, by „mieć swoje dziewczyny”, odpowiada: „Być może tak, gdzieś w mojej głębokiej podświadomości”. Czy to jest prawda o Femen? Aleksandra Szewczenko, jedna z liderek organizacji, próbuje tłumaczyć, że Swiatski od roku nie jest już członkiem ruchu. Ale nie zaprzecza, że mężczyzna miał olbrzymi wpływ na kształt grupy. – Wyzwoliłyśmy się spod jego szaleńczego panowania. Dzięki temu doświadczeniu przekonałyśmy się jeszcze mocniej jak ważna jest walka z patriarchatem – zapewnia.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/984889,wiktor-swiatski-czlowiek-ktory-stworzyl-femen-krzyczy-na-dziewczyny-nazywa-je-dziw,id,t.html

Posmak równouprawnienia, którego kobiety zawsze pragnęły – napisy PL

Zobacz na:
Gender Studies – co to jest?

Dyktatura seksu

Libido Dominandi – Seks jako narzędzie kontroli społecznej

Monogamia i jej wpływ na rozwój społeczny

Prawo prywatne [Trójprawo] i prawo publiczne w różnych cywilizacjach

O ład w historii – Feliks Koneczny

“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.

France Topless Femen feminist dragged off stage at Muslim conference [uncensored]
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s