KNF atakuje małe spółdzielcze banki. O co w tym chodzi? Nie tylko o pieniądze, ale jak sądzę o zniszczenie polskiego kapitału.

KNF atakuje małe spółdzielcze banki. O co w tym chodzi? Nie tylko o pieniądze, ale jak sądzę o zniszczenie polskiego kapitału.

O 06.00 rano, 18 maja bieżącego roku, bez zapowiedzi i podania przyczyny Komisja Nadzoru Finansowego powołała zarządcę komisarycznego w SKOK Wielkopolska.

Zdaniem mecenasa Pawła Pelca, radcy prawnego Kasy Krajowej SKOK a także Władysława Podzerka, przewodniczącego międzyzakładowej Solidarności w SKOK Wielkopolska, jest to całkowicie niezrozumiałe z punktu widzenia ekonomicznego. Klienci Skok Wielkopolska mogli być dotąd spokojni o swoje oszczędności. Sytuacja być może zmieni się, gdyż do Skok Wielkopolska wszedł zarządca komisaryczny.

Ten najazd, bo tak to można nazwać, odbywa się przy dziwnym milczeniu mediów.
Gazety regionalne „Głos Wielkopolski”, lokalna „Wyborcza” nie zajęły się tym tematem. A problem nie jest wyłącznie lokalny. Dotyczy szczególnego stosunku Komisji Nadzoru Finansowego do spółdzielczej bankowości z polskim kapitałem. Poznańska TVP3 zajęła się bardzo wnikliwie tym tematem i pożądanym jest, aby problem podjęły koniecznie centralne kanały telewizji publicznej lub bezstronni dziennikarze mediów prywatnych.

Siła tożsamości narodowej zależy od powodzenia materialnego jak największej liczby polskich obywateli. 65% banków pozostaje w rękach obcego kapitału. Kto nie ma banków we własnym kraju, jest ubezwłasnowolniony, pozbawiony siły. [Korwiniści mówią co innego: Polak nie musi posiadać kapitału, ziemi, banków, prasy, fabryk etc. – admin]

Siła opozycji tzw. „Europejczyków” z KOD-u wynika z ich ponadnarodowego umocowania kapitałowego. Karol Marks miał rację. Czasami „byt określa świadomość” i świetnie to charakteryzuje wykorzenioną z polskiej tradycji obecną opozycję, która żyje już w świecie zglobalizowanym ponoć, jest nośnikiem postępu i wolności a jej centra duchowe znajdują się w Berlinie i Nowym Yorku.

A jak to wygląda w rzeczywistości, ta walka o „wolność” i „postęp” obrazuje to, co dzieje się obecnie w SKOK-ach Wielkopolska. To jest „piwnica” polityki.

Komisja Nadzoru Finansowego to instytucja, która powinna walczyć o szeroką gamę rzetelnych usług bankowych a nade wszystko o rozwój polskiego kapitału.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak związany jest z PO. Nic dziwnego zatem, że KNF faworyzuje obce banki. Wszystko oczywiście w zgodzie z zasadami państwa prawa.

KNF nie ochroniła polskiego obywatela przed oszustami z Amber Gold, nie zajmuje się takimi kwestiami jak polisolokaty. 4 do 5 milionów polskich obywateli zostało złapanych w pułapkę na kwotę blisko 50 mld złotych. Mamy do czynienia z produktem ubezpieczeniowo-bankowym o podejrzanym charakterze. Mówi o tym rzecznik finansowy, także przedstawiciel państwowej instytucji. Nie widać tu zaangażowania KNF. Nie wspomnę o kredytach frankowych. Sytuacja kryzysu spowodowała intensywniejsze wspieranie w rozwiniętych gospodarczo krajach małych instytucji finansowych. Wiążę się to z koniecznością odbudowy kapitału społecznego zaufania. W Polsce jest odwrotnie.

KNF atakuje małe spółdzielcze banki. O co w tym chodzi? Nie tylko o pieniądze, ale jak sądzę o zniszczenie polskiego kapitału. Państwo i kapitał to pojęcia w pewnym sensie ze sobą tożsame. Gdy powstawały nowoczesne państwa, powstawały centralne banki narodowe. Państwo narodowe jest po to, by chronić materialną suwerenność swoich obywateli. [Korwiniści mówią, że to bzdury – admin]

Tymczasem, co robi Komisja Nadzoru Finansowego? Zajmuje się „mordowaniem” instytucji obejmującej 2% sektora bankowego w Polsce. Wydaje się, gdy prześledzi się działalność KNF, że kryje się za tym głębsza strategia: najpierw likwidacja SKOK-ów, a później być może czas na banki spółdzielcze ( około 15% rynku).

Jak bowiem wytłumaczyć fakt że w sytuacji gdy wobec zarządcy komisarycznego SKOK Wielkopolska Zbigniewowi Górniakowi toczy się postępowanie, prowadzone przez Prokuraturę w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy realizacji zarządu komisarycznego w SK Banku w Wołominie, którego Zbigniew Górniak był pełnomocnikiem, zostaje on powołany na zarządcę komisarycznego Wielkopolskiej SKOK? [Jakiś zawodowy, niezatapialny zarządca komisaryczny – admin]

Niemożliwym jest, aby przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak nie wiedział o wszczętym postępowaniu, a mimo to deleguje Zbigniewa Górniaka na stanowisko zarządcy kolejnego banku, w celu jego „ratowania”.

Zdaniem CBA, działania KNF, głównie ustanowienie w SK Banku Wołominie w sierpniu 2015 zarządu komisarycznego doprowadziły do niekontrolowanego wypływu depozytów bankowych na wielką skalę. Konsekwencją była upadłość banku. Osłona medialna tych działań spowodowała, że winą za bankructwo obarczono Kasę Krajową.

Uzasadnieniem do wprowadzenia zarządu komisarycznego w SKOK Wielkopolska jest audyt z…..2013! Zarządca w programie telewizyjnym mówi, że nie zna jeszcze kondycji finansowej, w tej kwestii prowadzony jest audyt, ale zarządca już jest!

Obecnie nie ma już ośmiu Kas SKOK. Mechanizm ich „upadku” był podobny. KNF powołując się na ustawy sejmowe niezwykle restrykcyjne dla SKOK-ów, ustanawia zarządcę komisarycznego, który ma wyprowadzić bank z trudnej sytuacji. Celem takiego kroku jest oczywiście „ratowanie” banku. Na zarządcę mianuje się dlatego „wybitnego” fachowca.

Proces naprawy SKOK, do którego wszedł zarząd komisaryczny trwa zazwyczaj kilka miesięcy i najczęściej działania zarządcy komisarycznego kończą się wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Postawa prawna mówi, że ustanowienie zarządcy nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK. Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK. Spółdzielcza kasa nadal świadczy usługi w pełnym zakresie.

A jak wygląda to w praktyce? W Wielkopolskiej SKOK już w dniu wprowadzenia zarządu komisarycznego członkowie Kasy zostali pozbawieni możliwości zaciągania pożyczek i kredytów. Brak sprzedaży powoduje powstanie straty finansowej. Strata rośnie. Po wniosku o upadłość zaczyna się poszukiwanie innych banków komercyjnych z wyłączeniem innych SKOK-ów. Następnych krokiem jest doniesienie do prokuratury w związku z działalnością poprzednich władz kasy.

Kasa Krajowa, organ zrzeszający wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe każdorazowo protestuje, każdorazowo jest to bezskuteczne. Kasa Krajowa SKOK, szczególnie w ubiegłym roku, kiedy w czasie kampanii wyborczych z furią atakowano SKOK-i, usiłowała protestować na arenie międzynarodowej. Wskazywała, że ówczesne władze faworyzowały banki i parabanki kosztem bankowości spółdzielczej.

Patrząc na działania prawne poprzedniej ekipy można dopatrzyć się pewnej logiki. Sekwencja zdarzeń była następująca. W 2012 roku weszła w życie ustawa restrykcyjna wobec SKOK-ów. Od niej zaczęły się kłopoty. W roku 2013 pojawiło się rozporządzenie ministra finansów jeszcze bardziej restrykcyjne wobec SKOK-ów. Potem do akcji weszli „wybitni” fachowcy. Zaczęli robić audyty w SKOK. W listopadzie 2013 SKOK-i zostają objęte nadzorem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ( pod koniec 2013 kapitał 11 mld zł)

W sierpniu 2015 roku upadłość SK Wołomin spowodowała wypłatę sum gwarantowanych z BFG na kwotę 2,2 mld złotych poszkodowanym z depozytu. W upadłość SK Wołomin zaangażowani ludzie związani z byłym Prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Można postawić tezę, że obniżka wartości BFG, to ostra gra polityczna zorientowana na walkę z polskim kapitałem przez KFN.

Jak dotąd Komisja Nadzoru Finansowego jest bardzo skutecznym narzędziem do walki z bankowym ruchem spółdzielczym. Sytuacja w SKOK Wielkopolska pozwala to wyraźnie po raz kolejny zobaczyć.

To zmusza to postawienia pytania. W czyim interesie działa KNF? Z pewnością nie w interesie polskich obywateli.  [No i co im zrobicie? – admin]

Maciej Mazurek
http://wpolityce.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s