Zacharowa skomentowała wypowiedź McFaula o „konieczności poskromienia Rosji”

Zacharowa skomentowała wypowiedź McFaula o „konieczności poskromienia Rosji”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała oświadczenie byłego ambasadora USA w Moskwie Michaela McFaula, który w rozmowie z dziennikarzem estońskiej „Postimees” powiedział, że trzeba „poskromić Rosję”.

Zacharowa na swoim profilu na Facebooku przypomniała, że „dosłownie tydzień temu w programie «Mezhdunarodnoje obozrienije» Henry Kissinger szczegółowo omówił problem podniesiony przez McFaula: «mogę zrozumieć kraje, które po II wojnie światowej były okupowane przez Związek Radziecki; zrozumieć, że mogły czuć się zagrożone; ale nie uważam, by ta iluzja mogła usprawiedliwiać ekspansję NATO na Wschód. Ja opowiadałem się za dialogiem pomiędzy USA i Rosją w fundamentalnych kwestiach».

 

Сегодня Макфол опять взорвал рунет, в интервью эстонской газете «Postimees» заявив, что нынешняя деятельность России нуждается в «конкретном ответе». «США должны в соответствии с потребностями обуздать Россию и ответить ей», — заявил Михаил, добавив, что действия России якобы вынудили НАТО «отражать исходящую от Москвы угрозу». При этом Макфол отметил, что приближение Альянса к границам России является законным, поскольку он не слышал об обещаниях США не расширять НАТО на Во…  (Za Facebookiem)

Odpowiadając na pytanie, czy padały jakieś obietnice nierozszerzania NATO na Wschód, Kissinger oznajmił, że «być może Rosja wysnuła taki wniosek na podstawie kuluarowych rozmów. Ale problem tkwi w tym, że nie ma żadnych formalnych dokumentów na ten temat». «Ja nie oskarżałbym jednak rosyjskich liderów o to, że wymyślili sobie te ustalenia»” — powiedział Kissinger. Jego słowa zacytowała na swoim profilu Maria Zacharowa.

Na sugestię dziennikarza, że być może rosyjscy dyplomaci popełnili błąd, nie uwieczniając tych ustaleń na papierze i nie upierając się przy tym, Kissinger odpowiedział, że «wstrzyma się przed dawaniem rad, jak Rosjanie powinni prowadzić swoją politykę zagraniczną. Ale był to jeden z punktów, co do którego strony nie porozumiały się».

„Nie mówię wam, byście wybierali, któremu z dwóch amerykańskich dyplomatów zaufać. Dlatego, że w danym przypadku dyplomatę mamy tylko jednego. Przecież dyplomacja to zawód, u którego podstaw leżą intelekt i odpowiedzialność” — zakończyła Zacharowa.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s