Szef austriackiego MSZ: UE powinna zamknąć uchodźców na wyspach

Szef austriackiego MSZ: UE powinna zamknąć uchodźców na wyspach

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Austrii Sebastiana Kurza, Unia Europejska powinna iść drogą modelu australijskiego i zamykać uchodźców na wyspach bez dostępu do stałego lądu kontynentu europejskiego.

Kurz w niedzielnym wywiadzie udzielonym austriackiej Die Presse przekonuje, że takie działanie skutecznie zniechęciłoby uchodźców do opuszczania swoich domów i ryzykowania życia w niebezpiecznych podróżach po Morzu Śródziemnym w poszukiwaniu lepszego życia w Europie.

– Rzecz jasna australijski model nie może zostać całkowicie zdublowany, jednakże jego główne założenia mogą znaleźć zastosowanie w Europie – powiedział.

– Uchodźca, który pozostaje na takiej wyspie jak grecka Lesbos bez szans na otrzymanie azylu, będzie bardziej chętny do dobrowolnego powrotu niż ten, który otrzymał mieszkanie w Wiedniu czy Berlinie – tłumaczył. W jego ocenie państwa członkowskie wspólnoty muszą być na tyle silne „aby chronić swoje granice i decydować samodzielnie, kto może wjechać do Europy, a kto nie”.

Australia dokładnie strzeże swoich granic i odsyłane statki z uchodźcami na odległe wyspy Bożego Narodzenia i Manus w Papui Nowej Gwinei oraz Nauru na południowym Pacyfiku – tam czekają na odesłanie do kraju pochodzenia lub ewentualne przyznanie azylu.

Źródło: Press TV / Prawy.pl
http://ndie.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s