Sawczenko – symbol totalnego strupienia ukraińskiej polityki

Sawczenko – symbol totalnego strupienia ukraińskiej polityki

Zdaniem Konrada Rękasa, publicysty, politologa i wiceprezesa Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, pojawienie się Nadieżdy Sawczenko tylko pogłębi ferment w ukraińskich elitach politycznych.

Leonid Sigan: — Jaki los czeka Nadieżdę Sawczenko i na co ona liczy?

Konrad Rękas: — Jako publicysta i politolog muszę powiedzieć, że doceniam wielką złośliwość władz rosyjskich, które wypuściły Nadieżdę Sawczenko dokładnie w takim momencie, w którym przyprawi władze w Kijowie o największy zawrót głowy. Sytuacja polityczna, atmosfera chaosu, kłótnie i awantury dochodzą w Kijowie do niebotycznych wymiarów, czego najlepszym przykładem jest ostatnia wymiana zdań między gubernatorem Saakaszwili i profesorem Leszkiem Balcerowiczem.

Pojawienie się kolejnego czynnika, osoby wyraźnie niezrównoważonej psychicznie i emocjonalnie, a jednocześnie będącej dobrym materiałem do wykorzystania w grze politycznej pogłębi polityczny chaos.

Jej wypowiedzi, chociażby deklaracja o tym, że jest gotowa służyć jako prezydent, czy też dzisiejsze jej wystąpienie w Radzie Najwyższej wskazują na to, że Sawczenko będzie wykorzystywana w gierkach politycznych pomiędzy poszczególnymi grupami interesów. Na pewno jeszcze nie raz przyprawi o ból głowy prezydenta Poroszenkę, marginalizowaną dziś nieco Julię Timoszenko i lokalnych oligarchów.

Kiedy Nadieżda Sawczenko przestanie być tylko bohaterką hashtagów i deklaracji politycznych podpisywanych bezmyślnie przez parlamentarzystów z różnych krajów, i stanie się faktycznym uczestnikiem bardzo zmanipulowanej, nie mniej jednak realnej gry politycznej, wszyscy przejrzą na oczy i zrozumieją, z kim mają do czynienia, co to za osoba, i jakie treści i wartości sobą prezentuje.

Myślę, że nikt nie przyzna się wtedy do błędu i nie powie ludziom, że mamy do czynienia ze średnio zrównoważoną zwolenniczką zbrodniczych ideologii i, co gorsza, praktyk.

I kiedy w polskich mediach mówi się o tym, że pojawienie się Nadieżdy Sawczenko to powiew świeżości w elitach ukraińskich, to należałoby odpowiedzieć, że to nie powiew świeżości, tylko trupi zaduch, który wydziela się już z grobu ukraińskiej polityki. Ta postać jest symbolem totalnego strupienia ukraińskiego życia publicznego.

Będzie ona, przynajmniej przez jakiś czas, dużym kłopotem dla miejscowych oligarchów, chyba że rozwiążą go oni sobie swoją ulubioną metodą, czyli zbrodnią polityczną.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s