Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów

Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów

Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów

.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża z Norwegii. Fot. fotolia

W 2015 roku Norwegię opuściło 3,5 tys. Polaków, a liczba tych, którzy tam pozostali, regularnie spada. Nie tylko oni decydują się na powrót. Wyjeżdżają również Szwedzi, Litwini i Niemcy.

.

Gorsze czasy dla norweskiej gospodarki oznaczają spadek zatrudnienia wśród imigrantów. Coraz więcej z nich decyduje się opuścić Norwegię lub szukać pracy w innym kraju. Według danych SSB (Centralnego Biura Statystycznego) w ciągu ostatniego roku z kraju fiordów wyprowadziło się 19 tys. Europejczyków – 3,5 tys. z nich to Polacy.

Polacy nadal są w Norwegii największą grupą obcokrajowców, mimo że, jak podaje SSB, ich liczba regularnie spada. Z kolei imigranci z całej Europy stanowią w Norwegii 46 proc. społeczeństwa imigranckiego. W poprzednich latach byli znacznie bardziej liczną grupą, stanowili ok. 60 proc. zagranicznych mieszkańców Norwegii.

Coraz trudniej o pracę

Zarówno imigranci, jak i pracownicy NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) zauważają, że coraz trudniej jest znaleźć pracę w Norwegii.

–  Wysyłają [imigranci – przy.pred.] dwadzieścia CV, i nie otrzymują na żadne z nich odpowiedzi – mówi w rozmowie z NRK Liwia Synowiecka, urzędniczka oddziału NAV w Bergen.

Imigranci zarobkowi z Polski są sfrustrowani, że nie mogą znaleźć nowej pracy. Dlatego decydują się na powrót.

Według danych SSB w 2015 roku do Norwegii przyjechało ponad 8 tys. imigrantów z Polski. Powrotów do Polski jest niemal o połowę mniej, 3,5 tys. – mimo to jest to duża liczba, biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich lat.

Wracają budowlańcy

Nie tylko Polacy decydują się na powrót. Norwegię opuszczają również Szwedzi, Litwini i Niemcy.

– W branży budowlanej i przemysłowej pracuje mnóstwo osób zza granicy. Napotykają oni duże problemy ze względu na trudne warunki panujące na rynku pracy – mówi szef koncernu Adecco, Torben Sneve.

W Adecco na początku 2015 roku 45 proc. pracowników pochodziło zza granicy. Obecnie ich liczba spadła do 37 proc. obcokrajowców. Sneve podejrzewa, że część osób decyduje się na powrót do domu, ponieważ perspektywy na rynku pracy nie przedstawiają się najlepiej. W najgorszej sytuacji są regiony Rogaland, Hordaland i Sørlandet. W samym Hordaland bezrobocie wzrosło o 17 proc.

Źródło: SSB, nrk.no, thelocal.no

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s