Roundup niebezpieczny dla ludzi

Roundup niebezpieczny dla ludzi

Naukowcy niemieccy biją na alarm: wbrew zapewnieniom producentów stosowany powszechnie (także w Kanadzie) środek chwastobójczy dostaje się do łańcucha pokarmowego ludzi wraz z pokarmem i nie daje się łatwo usunąć.

Glifosat jest składnikiem m.in. popularnego w Kanadzie środka Roundup. To tzw. nieselektywny herbicyd – odmiana pestycydu, która zwalcza wszystkie rośliny, dlatego glisosat jest często stosowany przed założeniem uprawy oraz przy zwalczenia uciążliwych chwastów na wielkich farmach, ale też w przydomowych ogródkach i na trawnikach.

Roundup produkowany przez firmę Monsanto może wywoływać różne choroby, z nowotworami włącznie.

Niemiecki dziennik “Sueddeutsche Zeitung” ostrzega, że według naukowców z Instytutu Bakteriologii i Mykologii Uniwersytetu w Lipsku – glifosat może doprowadzić do uszkodzenia ludzkiego i zwierzęcego genomu (zespołu cech dziedzicznych) lub wywoływać choroby, nawet nowotworowe. Oznacza to, że wbrew zapewnieniom producentów, popularny Roundup stosowany przez nas do oczyszczania trawników z chwastów jest po prostu szkodliwą trucizną!

Prof. Monika Krueger i jej współpracownicy z lipskiej uczelni przebadali grupę urzędników, dziennikarzy i prawników, którzy na co dzień z pewnością nie mają kontaktu z pestycydami.

– Wykryliśmy glifosat w moczu ludzi, zwierząt użytkowych oraz zwierząt żyjących na wolności, w niemal wszystkich próbach – alarmuje prof. Krueger, cytowana przez niemiecki dziennik.

– To wynik, który daje do myślenia, choć nie wiemy jeszcze, jaka ilość środka chwastobójczego ma z punktu widzenia ludzi znaczenie – zastrzega prof. Krueger.

Producenci pestycydu twierdzili dotychczas, że glifosat nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Dla międzynarodowego konsorcjum Monsanto, Roundup jest kopalnią złota – od kilkudziesięciu lat  przynosi połowę dochodów firmy.

Działacze ochrony środowiska żądają już natychmiastowego wycofania kontrowersyjnego środka ze sprzedaży.

– Świeżo ścięte zboże zawiera duże dawki agresywnej trucizny – ostrzega Anja Sobczak z Instytutu Ochrony Środowiska w Monachium.

Według niej brak jest skutecznej kontroli zboża na obecność pozostałości trujących substancji. W latach 2002-2010 w Niemczech przeprowadzono tylko 42 takie testy. Nie istnieją ekspertyzy wyjaśniające, w jakim stopniu kupowane w piekarniach bułki są obciążone trucizną.

Według polskiego pisma fachowego “Farmer” herbicydy to lwia część rynku środków chemicznych dla rolnictwa – herbicydy stanowią 44 proc. z 44,2 mld dol. wydanych na agrochemię w 2010 r. na całym świecie. Polska jest na 7 miejscu w Europie pod względem wydatków na agrochemię, w 2010 r. szacowano wartość tego rynku u nas na ok. 2 mld zł.

Stosowany w celu zwalcznia uciążliwych chwastów Roundup można kupić w każdym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Z kolei nasiona zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup noszą oznaczenie Roundup Ready. W USA, 80% powierzchni upraw kukurydzy zajmuje kukurydza Roundup Ready. Tę cechę posiada w USA 93% nasion soi. Modyfikacje powodowały lekki spadek plenności, obecnie firma wprowadza odmiany Roundup Ready 2, które nie posiadają tej wady.

Roundup dostępny jest w różnych stężeniach i z różną zawartością substancji pomocniczych, w większości stanowiących tajemnicę producenta. Ujawniony jest jedynie surfaktant – polietoksylowany łój, ułatwiający glifosatowi przenikanie przez błony komórkowe. W wielu wcześniejszych badaniach sugerowano, że istnieje związek między intensywnym stosowaniem Roundupu na terenach rolniczych w Ameryce Południowej, a nieprawidłowościami rozwojowymi płodów ludzkich.

Firma Monsanto sprzedawała Roundup wraz z informacją “ulega biodegradacji”. Jednakże było to wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ Roundup nie był biodegradowalny. Monsanto przegrało sprawę sądową w tej kwestii w USA i we Francji. W tej chwili opakowania Roundup nie zawierają informacji o biodegradacji produktu.

Zrodlo: http://bejsment.com/2012/07/12/roundup-niebezpieczny-dla-ludzi/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s