Rockefellerowie przyłączają się do walki z ociepleniem klimatu

Rockefellerowie przyłączają się do walki z ociepleniem klimatu

Fun­da­cja Roc­ke­fel­le­ra, pro­wa­dzo­na przez spad­ko­bier­ców ame­ry­kań­skich ma­gna­tów naf­to­wych, ogło­si­ła, że za­cznie po­zby­wać się udzia­łów w prze­my­śle paliw ko­pal­nych. Tą sym­bo­licz­ną de­cy­zją fun­da­cja chce pod­kre­ślić, że przy­łą­cza się do walki z ocie­ple­niem kli­ma­tu

Mamy moralny obowiązek, by chronić naszą planetę” – powiedziała cytowana w poniedziałkowym „Washington Post” wchodząca w skład zarządu fundacji Valerie Rockefeller Wayne, praprawnuczka naftowego magnata Johna D. Rockefellera, uważanego za najbogatszego człowieka w historii.
Decyzja fundacji, zwanej formalnie Rockefeller Brothers Fund, by zrywać finansowe więzi z przemysłem paliw kopalnych jest szeroko komentowana w amerykańskich mediach jako bardzo symboliczna. Rockefellerowie fortuny dorobili się bowiem w przemyśle naftowym. W 1870 roku John D. Rockefeller wraz ze swym bratem Williamem założył przedsiębiorstwo Standard Oil Co., które w czasach swej świetności przerabiało 95 proc. ropy naftowej wydobywanej w USA. Po tym jak ta najpotężniejsza w Stanach Zjednoczonych firma została wyrokiem sądu uznana za monopol i zmuszona do podziału, dała początek takim aktywnym obecnie przedsiębiorstwom jak ExxonMobil, Amoco i Chevron.
Choć mająca siedzibę w Nowym Jorku fundacja rodziny Rockefellerów nie jest już najbogatszą na świecie organizacją charytatywną, to wciąż zalicza się ją do najbardziej wpływowych. Szacuje się, że Rockefeller Brothers Fund ma w akcjach około 900 mln USD.
Wayne zapowiedziała, że fundacja najpierw pozbędzie się udziałów w przemyśle węglowym, a potem w innych branżach związanych z paliwami kopalnymi, których spalanie wywołuje emisję odpowiedzialnego za ocieplanie się klimatu dwutlenku węgla. Wyraziła przekonanie, że przodkowe w pełni zaakceptowaliby tę decyzję.

„Gdyby żyli, to na pewno inwestowaliby dziś w alternatywne i odnawialne źródła energii” – powiedziała Wayne w niedzielę podczas marszu, jaki odbył się w Nowym Jorku w związku z zaplanowanym na wtorek Szczytem Klimatycznym ONZ. W szczycie weźmie udział ponad 120 przywódców różnych krajów w tym prezydenci USA i Polski, Barack Obama i Bronisław Komorowski. Celem jest przyspieszenie prac nad nowym międzynarodowym porozumieniem, by obniżyć emisję CO2. Będzie to największe od szczytu w Kopenhadze w 2009 roku tego typu spotkanie poświęcone ochronie klimatu.

Według organizatorów w niedzielnym marszu wzięło udział 300 tys. osób żądających od światowych liderów działań na rzecz ratowania planety. Obok sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna w pochodzie uczestniczyły też znane osobistości jak aktorzy Leonardo DiCaprio czy Mark Ruffalo oraz miliarder, filantrop i ekolog, menedżer funduszu hedgingowego Tom Steyer, a także Valerie Rockefeller Wayne z trójką swych dzieci.

Źródło: http://csr.forbes.pl/rockefellerowie-przylaczaja-sie-do-walki-z-ociepleniem-klimatu,artykuly,183338,1,1.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s