Kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy!

Kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy!

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: alkohol może być śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia! Alkoholowe żniwo śmierci w samym tylko 2011 roku wyniosło około 2,5 miliona zgonów czyli 4 procent wszystkich śmiertelnych przypadków na świecie.

To więcej osób, niż umiera wskutek AIDS czy gruźlicy. Eksperci sprawdzili również, ile piją obywatele poszczególnych państw świata. Kto zajął niechlubne pierwsze miejsce? Zdziwicie się – to nie są Rosjanie!
Kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy!

Ogółem konsumpcja alkoholu jest wyższa w krajach rozwiniętych, choć nie bez znaczenia pozostaje również kwestia religii – w krajach restrykcyjnie muzułmańskich pije się z reguły mniej. W swoim raporcie eksperci uwzględnili alkohol pod różnymi postaciami (wódka, piwo, wino), a następnie przeliczyli ilość czystego spirytusu przypadającą na głowę pojedynczego mieszkańca. Kto pije najwięcej, a kto mniej?
„Wygrywa” Europa. Okazuje się, że kojarzeni z piwnym szaleństwem Oktoberfest Niemcy wcale nie należą do największych opojów: na jednego Niemca przypada niecałe 13 litrów etanolu rocznie. Wyprzedzają ich nawet Luksemburczycy, Austriacy czy Słowacy.

Z kolei słynący z pijaństwa Brytyjczycy przegrywają z miłośnikami wina przed, w trakcie i po posiłku, czyli Francuzami – przykładowy Brytyjczyk wypija 13,4 litra etanolu rocznie, a Francuz już około 13,6.

Jeszcze więcej piją m.in. Irlandczycy i Portugalczycy. Na kolejnych pozycjach światowego rankingu uplasowali się, uzyskując najwyższy wynik z poza Europy, raczej niekojarzeni z posiadania mocnej głowy mieszkańcy Korei Południowej: na statystycznego Koreańczyka przypada prawie 15 litrów czystego alkoholu rocznie – niewiele mniej niż rocznie konsumują Litwini, Chorwaci czy Białorusini – nasi wschodni sąsiedzi nieznacznie przekraczają liczbę 15 litrów etanolu, co daje im miejsce za Słoweńcami, Rumunami czy Estończykami.

https://i1.wp.com/imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/842/mr09.jpg

Ranking spożycia alkoholu.(Europa)
Szesnastu litrów spirytusu na głowę nie przekraczają również znajdujący się bądź co bądź w czołówce Ukraińcy (około 15,5 litra) czy Rosjanie (około 15,8), którzy wbrew temu, co by się mogło wydawać, nie trafili nawet do pierwszej trójki.

Pierwszą trójkę otwierają bowiem… Węgrzy z 16,3 litra czystego alkoholu na głowę rocznie. Nieznacznie więcej piją Czesi (kto by się spodziewał), a wszystkich daleko w tyle pozostawiają Mołdawianie – czyżby za sprawą coraz smakowitszych win? Statystyczny obywatel Mołdawii wypija ponad 18 litrów etanolu rocznie!
A na koniec nuta optymistyczna. Wbrew powszechnej opinii okazuje się, że Polacy wcale nie należą do tak zagorzałych amatorów napojów wyskokowych, jak by się mogło wydawać – plasujemy się pośrodku stawki (19 miejsce w Europie) ze spożyciem 13,3 litra czystego alkoholu na głowę – to nieco więcej niż Niemcy, od których rozpoczęliśmy wyliczenie, ale mniej niż Słowacy. Czy faktycznie pijemy mniej? A może po prostu pijemy z głową?

Źródło: facet.wp.pl

Zobacz na:
Candida Albicans

Wódka – technologia rozpijania ludzi

Trzeźwa Polska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s