Odp: Nacjonalizm- Upadek Okcydentu

Znaczenie słów – patriotyzm , nacjonalizm , szowinizm – dawniej i dzisiaj / Docent Józef Kossecki

Czym dla Ciebie jest patriotyzm?

Cytuj

1.       Patriotyzm – miłość do własnego kraju.

Nie trzeba było być Polakiem, by być patriotą. Byli np. Żydzi patrioci Polski albo Niemiec (np. Einstein), czy też Polacy patrioci C.K. Austrii. Patriotów Unii Europejskiej jeszcze nie spotkałem.

2.       Nacjonalizm – miłość do własnego narodu.

O tym Polacy powinni doskonale wiedzieć, gdyż przez 124 lata nie mieliśmy własnego państwa, a naród przetrwał, na dodatek się bardzo rozwijał. Również Żydzi nie mieli własnego państwa przez 2 tysiące lat, a przetrwali jako naród. Podobnie Grecy. Obecnie Kurdowie nie mają własnego państwa. Nie trzeba było być patriotą, by kochać swój naród.

3.       Szowinizm – skrajna, wypaczona wersja nacjonalizmu, stawiająca swoją nację ponad innymi i gardząca innymi narodami.

Tutaj jasny przykład to szowinizm niemiecki vel hitlerowski, który tępił Żydów oraz narody słowiańskie, nazywający te narody podludźmi, zaś german nadludźmi.

Po wojnie zastosowano pseudo informację dysymulującą. Patriotyzm i nacjonalizm połączono w patriotyzm, a szowinizmowi nadano nazwę nacjonalizm, tworząc tym samym stereotyp negatywny i ograniczając rozróżnienie tych pojęć. Obecnie prawie nikt nie używa pojęcia szowinizm, a nacjonalizm opisuje się w większości, jako zjawisko negatywne.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Odp: Nacjonalizm- Upadek Okcydentu

 1. Odp: Nacjonalizm- Upadek Okcydentu

  Ale wcale nie została użyta definicja jakiegoś innego słowa i kolektywizm to zawsze kolektywizm, czyli źródło nieszczęść.

  Odp: Nacjonalizm- Upadek Okcydentu

  Dlaczego kolektywizm jest zły? Przecież my też tworzymy kolektyw i nam z tym dobrze.
  Zapisane
  Nikt nas nie skompromituje bardziej, niż uczynimy to sami.

  ” Dla zwolenników kolektywizmu kolektywy są istotniejsze od jednostek i tym samym ich cele i dobro powinny przeważać nad celami i dobrem jednostek.”

  Odp: Nacjonalizm- Upadek Okcydentu

  Pogarda dla bezmyślnego motłochu o jednym umyśle=/= niemożność podjęcia dobrowolnej współpracy z ludźmi o podobnych wartościach. Słowo „dobrowolna” jest tutaj kluczowe, bo mówi jasno, że jeśli się na coś nie zgadzam, to mogę tę współpracę zakończyć.

  Jeszcze co do tych wartości, to jednak wolność, własność, sprawiedliwość> chaty z gówna>duma z tego, że ludzie, którzy urodzili w podobnej długości i szerokości geograficznej zrobili coś niezłego. O wartości człowieka decyduje on sam. Nikt nie może uczynić Cię lepszym swoimi czynami. Wszystko rozgrywa się w Twojej głowie.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s