Polska: IPN neguje granice zachodnie?

Polska: IPN neguje granice zachodnie?

Paweł Ujejski, zastępca prezesa IPN udzielił dziś wywiadu dla portalu Onet, w którym przedstawił plany związane z proradzieckimi pomnikami wojennymi.

Instytut rozważa bowiem utworzenie specjalnego muzeum, albo skansenu, mającego gromadzić monumenty usuwane z innych miejsc.

Zarazem w rozmowie padły jakże znamienne słowa: „Te miejsca [tzw. Ziemie Odzyskane] w szczególny sposób zostały naznaczone, bo były traktowane jako terytorium odebrane Niemcom. Miały świadczyć o tym, że dominuje tam system sowiecki i zgodnie z propagandą PRL – sowiecka obecność na nich gwarantuje nienaruszalność granic Polski. Tam też rozlokowanych było najwięcej jednostek Armii Czerwonej.”

Komentarz Redakcji:
Sama propozycja rozwiązania problemu (skutkującego konfliktem międzynarodowym z Rosją) pomników radzieckich, przez przeniesienie ich do instytucji pokroju muzeów wydaje się być dość rozsądna. Natomiast sformułowanie wiceprezesa odnośnie obszarów przyłączonych do Polski w ’45 r. ociera się już o negację obecnych granic Państwa. Znalezienie usprawiedliwienia dla takiego obłędu, wynikającego z rzekomego antykomunizmu, nie jest rzeczą możliwą.

(Na podst. onet.pl oprac. W.D.)
http://xportal.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s