NATO zmuszono do wycofania się

NATO zmuszono do wycofania się

Wojskowi NATO zostali zmuszeni do zamknięcia w Kiszyniowie wystawy broni sojuszu 8 maja, mimo że planowano to zrobić 9 maja w Dzień Zwycięstwa.

Żołnierze NATO musieli wycofać się z powodu protestów mołdawskiej opozycji – informuje portal internetowy rambler.ru.

Wiec został przeprowadzony w celu sprzeciwu przebywaniu wojsk NATO na terytorium neutralnej Mołdawii. Opozycjoniści wręczyli amerykańskim wojskowym wstążki św. Jerzego, zanim przedstawiciele sojuszu udali się do miejsca dyslokacji na poligonie wojskowym Negresti. Protestujący przynieśli ze sobą plakaty — „Mołdawia — neutralne państwo”, „Stop bazom NATO”, „Nie potrzebujemy NATO”.

W tym incydencie należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze: Mołdawia już od ćwierć wieku próbuje zdystansować się od wspólnej radzieckiej przeszłości z Rosją i zajmuje, w związku z konfliktem w Naddniestrzu, raczej antyrosyjską pozycję.

Z drugiej strony, główne kraje członkowskie NATO to byli członkowie antyhitlerowskiej opozycji. I tak jakby w wystawie ich broni nie ma niczego obrażającego pamięć Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Dlaczego więc właśnie na 9 maja żołnierzy NATO poproszono o wyniesienie się z Kiszyniowa? Czy to nie oznacza, że Sojusz Północnoatlantycki jest postrzegany dziś jako część społeczności różnych krajów, jako źródło zagrożenia, w pewnym stopniu porównywalne z tym zagrożeniem, które niósł światu hitleryzm?— padają pytania na portalu internetowym rambler.ru

— W pewnym momencie, jeszcze na początku NATO, kierownictwo Związku Radzieckiego zrobiło bardzo dobry ruch — zaproponowało Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, aby Związek Radziecki był jego członkiem — opowiada dyrektor Funduszu Badań Historycznych „Zasada” Aleksiej Anpilogow.

— Oddalając ten wniosek, kierownictwo NATO zostało zmuszone do podpisania się pod tym, że sojusz powstawał nie w celu utrzymania pewnego globalnego bezpieczeństwa, a dla konfrontacji z ZSRR.

Jednak gdy Rosja świadomie porzuciła radziecką ideologię, wyraziła zgodę na rozwiązanie Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego, w rzeczywistości nic się nie zmieniło. Nasi politycy ze wszelkich sił starali się zintegrować z zachodnim światem. Kraje NATO w pełni mogły zbudować trwałe partnerskie stosunki z Rosją, która oficjalnie zrezygnowała z komunistycznej, a także innych ideologii. W rozmowach obiecano nam, że żadnej ekspansji NATO w Europie Wschodniej, a już zwłaszcza na poradzieckim obszarze, nie będzie.

Jednak w ciągu ostatniego ćwierćwiecza widzieliśmy, że Zachód powoli, ale konsekwentnie, realizuje swoją ekspansję na Wschód — piszą recenzenci rambler.ru. Przy tym kraje, które znajdują się w pobliżu granic Rosji, angażując się w tę lub inną formę współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim, stają się niczym więcej niż kartami przetargowym w geopolitycznej konfrontacji między Zachodem a Rosją.

Oczywiście Zachód raczej nie odważy się wywołać wielkiej wojny we współczesnym świecie, ale konfrontacja gospodarcza, wojny hybrydowe, jak również wiele innych form — to narzędzia, które mogą zostać wykorzystane. W każdym razie ludność tych graniczących z Rosją państw bardzo silnie ucierpi. Wystarczy spojrzeć na przykład Ukrainy, gdzie ukryta konfrontacja między Rosją a Stanami Zjednoczonymi prowadzi do niekończących się ofiar, załamania gospodarczego, chaosu w całych regionach kraju.

Oczywiście sami mieszkańcy Mołdawii nie chcą takiego losu i jeszcze nie omamiona propagandą część ludności próbuje wszelkimi sposobami zachować neutralny status swoich państw. Ze swojej strony Rosja zrobi wszystko, aby nie wpaść w gospodarczą i polityczną blokadę w kierunku zachodnim — czytamy w artykule na rambler.ru.

http://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s