Niemcy chcą, by Tusk nadal był szefem Rady Europejskiej. A PiS? Odpowiedź jest szokująca

Niemcy chcą, by Tusk nadal był szefem Rady Europejskiej. A PiS? Odpowiedź jest szokująca.

Tak, tak Tak?!? Odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości?!? O co tu q…wa chodzi???!!!

Niemcy chcą, by Tusk nadal był szefem Rady Europejskiej. A PiS? Odpowiedź jest szokująca
Według ustaleń dziennika „Rzeczpospolita” Donald Tusk cieszy się ogromnym poparciem Angeli Merkel, która chce, by były polski premier pozostał na stanowisku na kolejną dwu i półroczną kadencję. Tusk musiałby jednak uzyskać poparcie wszystkich rządów państw Unii – również gabinetu Beaty Szydło.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego bilansu działania Donalda Tuska. W momencie gdy Unia przechodzi poważny kryzys, nie należy zmieniać sprawdzonych przywódców. To oznaczałoby otwarcie bardzo trudnych negocjacji personalnych – tymi słowami miało podsumować temat przedłużenia kadencji Tuska „poważne źródło rządowe” „Rzeczpospolitej” w Berlinie.

Sprawa losu Tuska zostanie podjęta dopiero na początku przyszłego roku. Poza tym Angela Merkel wstrzymuje się z deklaracją, czekając na decyzję Warszawy. Do tej pory nie było bowiem pewności, czy rząd PiS poprze byłego premiera – niechęć Jarosława Kaczyńskiego do byłego premiera jest oczywista i niemal legendarna.

W poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” opublikowano jednak artykuł Ryszarda Czarneckiego, wpływowego europarlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości. Jego wypowiedź może szokować sympatyków partii Jarosława Kaczyńskiego – Czarnecki twierdzi bowiem, że PiS kandydaturę Tuska poprze. „PO, atakując polityka PiS kandydującego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, złamała niepisaną zasadę obowiązującą w polskiej polityce: głosujemy na swoich. Ale Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad dla rewanżu” – czytamy w tekście europosła. „Jeśli Tusk nie zostanie ponownie szefem Rady Europejskiej, to nie na skutek akcji rządu Prawa i Sprawiedliwości, lecz braku poparcia innych państw. Nasze będzie miał: w przeciwieństwie do jego macierzystej partii nasz lider nie złamie zasady mówiącej, że Polak głosuje na Polaka” – kończy swój artykuł Ryszard Czarnecki.

„Rzeczpospolita” zapytała o losy Donalda Tuska również członków rządów innych państw – według źródeł dziennika zarówno Francuzi, jak i Hiszpanie poprą pomysł ponownej kadencji dla byłego premiera Polski. Z dużych krajów UE tylko jeden – Włochy – różni się w ocenie Tuska. Włosi zarzucają mu bowiem nieumiejętność stworzenia unijnej solidarności w kontekście kryzysu migracyjnego.

Jeśli kadencja Tuska zostanie przedłużona o kolejne dwa i pół roku, Tusk zakończy drugą kadencję w Brukseli w grudniu 2019 r. „W sam raz, by ubiegać się o prezydenturę w Polsce wiosną 2020 r.” – zauważa „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: rp.pl

kra

Read more: http://www.pch24.pl/niemcy-chca–by-tusk-nadal-byl-szefem-rady-europejskiej–a-pis–odpowiedz-jest-szokujaca,43108,i.html#ixzz489PmVNJ7

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s