Nowe kłamstwa w miejsce starych. Komunistyczna strategia podstępu i dezinformacji

Nowe kłamstwa w miejsce starych. Komunistyczna strategia podstępu i dezinformacji – Anatolij Golicyn

Książki jeszcze nie czytałem. Jak się zapoznam to wrzucę kilka fragmentów.

Anatolij Golicyn w 1984 roku wydał książkę pt. New Lies For Old (Nowe kłamstwa za stare), w której przewidywał przeprowadzenie przez ZSRR pierestrojki, jako operacji mającej na celu uśpienie czujności Zachodu. W 2007 roku książka została wydana po polsku pod tytułem „Nowe kłamstwa w miejsce starych, komunistyczna strategia podstępu i dezinformacji”, nakładem biblioteki Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wersja elektroniczna została opublikowana w Internecie.

http://www.politologia.pl/fck_pliki/File/Golicyn%20Anatolij%20-%20Nowe%20klamstwa%20w%20miejsce%20starych,%20r.%201-25.pdf

Poniżej recenzja jednego z użytkowników na lubimyczytać.pl
Niniejsza książka została napisana przez byłego oficera KGB A. Golicyna, który uciekając w 1961r. do USA przedstawił opinii publicznej najnowszą metodę walki komunistycznego bloku za pomocą dezinformacji. Autor od pierwszych lat Związku Komunistycznego przez następne pokazuje różne akcje dezinformacyjne, które miały na celu wprowadzać w błąd „imperialistyczny świat”.
Wszelkie działania dezinformacyjne były koordynowane przez służby wywiadowcze Związku Radzieckiego i innych państw komunistycznych. Nieustanne kreowanie rozłamów w partiach i nieporozumień między państwami (ZSRR – Chiny; ZSRR – Jugosławia itp.) miały dawać do zrozumienia Zachodowi, że komunizm nie stwarza zagrożenia dla świata i wszelkie jednoczenie się i zbrojenie przeciw Blokowi Wschodniemu jest irracjonalne.
Wszystkie te zabiegi były prowadzone mając na widoku „dalekosiężną politykę”, w której metoda „nożyczek” czyli dwóch ostrzy (Chiny i ZSRR) w dogodnym momencie miały w sposób naturalny przemienić się w metodę „zaciśniętej pięści”.
Książkę naprawdę warto przeczytać ze względu na zawarte w niej tajniki dezinformacji stosowanych do dziś przez obecne media na świecie.
Zapewne dla czytelnika ciekawszym aspektem książki będzie niezwykła trafność z jakimi autor przewidział dalszy los dziejów (praca opublikowana 1984r.), mianowicie przewidział liberalizację państw Europy Środkowo-Wschodniej, upadek muru berlińskiego, pojawienie się ‚liberalnej’ osoby na czele ZSRR, likwidację Układu Warszawskiego i pojawienie się w tej przestrzeni nowych związków ponadpaństwowych o charakterze socjaldemokratycznym. Ów demontaż Bloku miał być już opracowany wcześniej w Moskwie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s