Niszczenie państw wg. Stiglitza

W latach pięćdziesiątych został wdrożony mechanizm, który skutecznie okradał i okrada kraje Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej czy kraje Bliskiego Wschodu.

Ten mechanizm został zastosowany w latach dziewięćdziesiątych, do ograbienia Polaków nie tylko z fabryk, ale z całych branż. Strategia zawładnięcia Polską poprzez zaplanowane zadłużenie kraju, powiodła się w całej okazałości. Sprzedajni politycy doprowadzili do sytuacji, w której jesteśmy nie tylko słabym krajem pod względem ekonomicznym, ale również całkowicie zależnym od takich instytucji jak Unia Europejska.

Unijni cwaniacy

Joseph Stiglitz, były Główny Ekonomista Banku Światowego, laureat nagrody Nobla z ekonomii, przed swoim odejściem z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), zabrał ze sobą sporą liczbę tajnych dokumentów. Wskazują one na mafijne układy w międzynarodowych instytucjach.

Na czym polega przekręt ?

Wiele państw namawianych jest przez doradców międzynarodowych do zaciągnięcia kredytów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego. Dla wielu rządów jest to jedyne źródło pozyskiwania pieniędzy do sfinansowania dziury budżetowej.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej podpisując umowę akcesyjną, zobowiązują się do przekazania suwerenności w ręce władz unijnych. Nie od dziś wiemy, że unijni parlamentarzyści dostają wiele gotowych ustaw do przegłosowania, a część z nich ustalana jest w komitetach. Komitety składają się z nieświadomych i nieznających danej branży parlamentarzystów oraz specjalistów reprezentujących banki czy inne korporacje. Ustawy napisane przez komitety nie są poddawane pod głosowanie parlamentarzystów. Chyba że wyrazi taką potrzebę połowa parlamentarzystów, co w praktyce przy ważnych tematach jest nieosiągalne.

Każdy kraj ma za zadanie przestrzegać ustaw, które wyjdą z Brukseli.

Jedna z nich zakazuje finansowania deficytu budżetowego z centralnego banku danego kraju. Czyli unijne państwa nie mogą drukować własnych pieniędzy i finansować nimi dziury budżetowej. Za to mogą do woli brać kredyty z MFW czy Banku światowego i przeznaczać je na finansowanie dziury budżetowej.

Oczywiście od kredytów płacą procenty, które zostały wykreowane poprzez zapis w komputerze. Zasadę fikcyjnych kredytów opisałem w artykule – „Kreacja kredytów – największy przekręt bankowy”.

Zakaz finansowania dziury budżetowej z własnego druku pieniądza jest zbrodniczym zapisem, który doprowadził Polskę do olbrzymich długów. Co roku płacimy około 50 mld zł odsetek. Kredyty zaciągane od 1990 roku są sprawką cwaniaczków z Unii, ponieważ zaraz po „zmianie” systemu zaopiekowali się naszymi przekupnymi politykami. Już 16 września 1988 roku, nastąpiło nawiązanie stosunków dyplomatycznych, pomiędzy Unią Europejską (wtedy Wspólnotą Europejską), a Polską.

Bardzo dziwne jest zachowanie naszych polityków, którzy nie chcą zrozumieć prostego oszustwa.

Dlaczego zgadzają się na pożyczanie pieniędzy z MFW, skoro taką samą sumę możemy pożyczyć od naszego banku – NBP ?

Narodowy Bank Polski drukuje złotówki i pożycza je innym bankom komercyjnym. Skoro innym może pożyczać, to dlaczego nie może rządowi ? Przecież to nasz bank, a nie Unii. To my mamy decydować, co jest najlepsze dla nas.

Przez to, że Unia Europejska potwornie nas zadłużyła, brakuje pieniędzy na dofinansowanie szpitali, na budżetówkę, na podwyżki dla emerytów, na tanie pożyczki dla polskich biznesów.

Dalej myślisz, że Unia Europejska jest naszym przyjacielem ?

Ja uważam, że jest naszym wrogiem. Im dłużej będziemy członkami tej organizacji, tym mniej pieniędzy będzie miał rząd do dyspozycji.

Wiem, że przez lata przekupni politycy wmawiali nam, że nie wolno drukować pieniędzy i finansować nimi wydatków.

Tak, niekontrolowany druk jest gwoździem do trumny, ale kontrolowany przyspiesza rozwój i bogactwo narodu.

Wiesz, dlaczego Ameryka wyrosła na potężne mocarstwo ?

Po drugiej wojnie światowej dolar oparty był na złocie. Mądry druk dolarów i przeznaczanie ich na rozwój gospodarki doprowadził do potężnego rozwoju kraju. Tak było do lat 60-tych. Później przyszła wojna w Wietnamie i przekupni politycy w Stanach coraz bardziej podporządkowali się bankowcom.

Zobacz co o MFW, pisze Joseph Stiglitz.

Jak działa MFW ?

MFW żąda od państw ubiegających się o kredyty podpisania tajnej umowy, składającej się ze 111 artykułów.

Co jest w tajnej umowie ?

Między innymi zobowiązania do wyprzedaży kluczowych aktywów, takich jak: instalacje wody pitnej, elektrownie, gaz, linie kolejowe, firmy telekomunikacyjne, ropę naftową, banki, całe branże itd.

Kraje otrzymujące pomoc, musiały zobowiązać się do przeprowadzenia serii radykalnych i niszczycielskich działań wobec rodzimych firm i obywateli.

W Banku Szwajcarii otwierano konta dla polityków ze wspomaganych krajów, na które transferuje się setki miliony dolarów tytułem odwzajemnienia się.

Stiglitz ujawnił schemat działania mafijnych układów w kartelach finansowych:

 • Lekarstwo numer jeden: prywatyzacja.

Bardziej właściwe byłoby tu określenie „powszechne korumpowanie”. Przywódcy państw-odbiorców pomocy, muszą jedynie wyrazić zgodę na wyprzedaż po niskich cenach aktywów państwowych, by w ten sposób otrzymać dziesięcioprocentową prowizję, która w całości jest przelewana na ich tajne konta w bankach szwajcarskich. Rosyjską prywatyzację, będącą chyba największą akcją korupcyjną na świecie, amerykański Departament Skarbu określał mianem „doskonałej okazji”. Nie było ważne, czy wybory są uczciwe, czy nie – chodziło tylko o to, żeby pieniądze dotarły do Jelcyna.

Niemająca dotąd odpowiednika w historii, korupcja w Rosji, doprowadziła do spadku jej PKB o prawie połowę, spychając cały kraj w stan głębokiej recesji. Była wynikiem działań i trików Banku Światowego oraz amerykańskiego Departamentu Skarbu.

 • Lekarstwo numer dwa: liberalizacja rynku kapitałowego.

Z teoretycznego punktu widzenia, liberalizacja kapitałowa polega na swobodnym przepływie kapitału spekulacyjnego na rynku handlu międzynarodowego. Realia kryzysu azjatyckiego czy kryzysu finansowego w Brazylii pokazują, że kapitał napływa swobodnie, by spekulować i podbijać ceny nieruchomości czy ceny akcji na giełdzie. Tuż przed nadejściem kryzysu, kapitał „odpływa”. Określone przez Stiglitza mianem „gorących pieniędzy” kapitały spekulacyjne zawsze uciekają pierwsze, podczas gdy rezerwy walutowe kraju będącego ofiarą katastrofy w ciągu kilku dni, a nawet godzin zostają wyssane do sucha.

MFW podaje pomocną dłoń, jest to jednak obwarowane spełnieniem konkretnych warunków, do których należy między innymi usztywnienie polityki pieniężnej i podniesienie stopy procentowej do absurdalnych wysokości – 30, 50 czy 80 procent. W ten sposób wysokie odsetki bezlitośnie niszczą ceny nieruchomości, zdolności produkcyjne przemysłu, wysysając nagromadzony w społeczeństwie przez długi czas majątek.

 • Lekarstwo numer trzy: rynek dyktuje ceny.

Na wpół żywy kraj, ofiara katastrofy gospodarczej, zostaje wepchnięty przez MFW do kolejnego dołka. MFW ponownie wymusza podwyżkę cen na podstawowe artykuły konsumpcyjne, takie jak żywność, woda pitna, gaz itd.

Ostatecznym rezultatem są wielkie manifestacje społeczne, przemoc, zamieszki. W 1998 roku w Indonezji, MFW doprowadziło do likwidacji subsydiów na żywość i paliwa, co przyniosło negatywne skutki w postaci wielkich, pełnych przemocy wstrząsów politycznych. Wzrost ceny wody w Boliwii doprowadził do zamieszek w miastach. W Ekwadorze, szybko rosnąca cena gazu zaowocowała społecznym chaosem.

Wszystkie te zdarzenia zostały wcześniej zaplanowane przez międzynarodowych bankierów. Gdy pierwszy wybrany w demokratycznych wyborach prezydent Etiopii zaakceptował pomoc MFW dla jego ogarniętego kryzysem kraju, został zmuszony do deponowania otrzymywanych transz pomocy na rachunkach bankowych amerykańskiego Departamentu Skarbu. Mógł jedynie pobierać skromne odsetki w wysokości czterech procent, będąc zarazem zmuszonym wpłacać do Banku Światowego wysokie 12 procentowe odsetki od pożyczek zaciągniętych na ratowanie umierających z głodu ludzi. Gdy prezydent błagał go, by uruchomić środki pomocowe zgromadzone w MFW i Banku Światowym na ratunek w czasie katastrofy, Stiglitz musiał odmówił.

 • Lekarstwo numer cztery: strategia redukcji biedy – wolny handel.

W takich okolicznościach Stiglitz przyrównał wolny handel promowany przez WTO do „wojny opiumowej”. Niechętny był zwłaszcza zapisom o „ochronie praw własności intelektualnej”, które, obok „taryf celnych”, zmuszają do płacenia zachodnim firmom farmaceutycznym za wszystkie dostarczane lekarstwa, co, jego zdaniem, było równoznaczne z wydawaniem wyroku śmierci na całe populacje i całkowite lekceważenie ludzkiego życia.

Stiglitz sądzi, że MFW, Bank Światowy i WTO są jedynie różnymi tablicami zawieszonymi na tej samej instytucji. Innymi słowy organizacje te współpracują w celu przejęcia władzy nad krajami świata.

Opis powyższego schematu znajduje się w książce „Wojna o pieniądz – Prawdziwe źródła kryzysów międzynarodowych”, Song Hongbing i w książce Josepha Stiglitza, „The Insider: What I Learned at the World Economic Crisis”.

Czas zrozumieć prawdę

Kiedy społeczeństwo zrozumie, że Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank światowy zostały powołane do niszczenia gospodarek ?

Ich celem jest zadłużyć kraj i prowadzić go na smyczy jak psa. Pies dostanie czasami marchewkę (legalna praca w krajach Unii), ale ostatecznym celem jest wytresować psa poprzez użycie kija. Tym kijem jest zadłużenie kraju. Odbywa się to za plecami nieświadomego społeczeństwa.

Polska naprawdę nie potrzebuje opiekunów w postaci Rosji, USA czy Unii Europejskiej. Z tymi krajami mamy współpracować, a nie służyć im. Nie potrzebujemy od nich porad, jak budować dobrobyt.

Do tej pory ich doradztwo doprowadziło nas, do coraz bardziej widocznej przez społeczeństwo destrukcji.

.

P.S.1 Chcesz więcej wiedzieć o sprzedajnych politykach w Polsce ? Chcesz zrozumieć przekręty w polityce i ekonomii ? – Zaglądnij tutaj

P.S.2 O podobnym systemie zdobywania złóż, przeprowadzania prywatyzacji i niszczenia krajów pisze John Perkins.

.

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Nie chcesz stracić na inwestycjach? Chcesz dowiedzieć się co będzie z rublem, frankiem, dolarem? Nie wiesz jak założyć e-biznes? => MonitorowanieRynku.pl

 

 Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach?

Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłała Ci info o wielu ciekawych rzeczach.

Twoje dane są bezpieczne

10 Odpowiedzi do artykułu – “Niszczenie państw wg. Stiglitza”

 • mloo

  kto to ma Robercie zrozumieć te miernoty które poza czubkiem własnego nosa nic nie zauważają

 • To prawda, część Polaków nigdy nie będzie chciało zrozumieć prawdy, ale warto pisać dla tej części, która chce ją poznać.
  Jest jeszcze sporo osób, która ma otwarty umysł. Dowodem na to są codzienne zapisy na moje książki.
  Oczywiście część z nich nie zgodzi się ze mną, ale wiele z nich zastanawia się nad teraźniejszością i przeszłością. świadczą o tym emaile i otwieranie wiadomości ode mnie.

  Jestem realnym optymistą i widzę postęp.

 • Ron

  z takim nastawieniem raczej będziesz skłonny wyszukiwać potwierdzeń jego przyczyn, lepiej zdecyduj się na inne :-)

  „krople drążą nawet skały” i „nie oceniej kobiety przed wschodem, bo będziesz zaskoczony”

  A poza tym, nawet nie przypuszczasz, co nam przyszłość przyniesie. Pozwólmy się mile rozczarować :-)
  „(Właściwe) nastawienie jest wszystkim (czego nam brakuje/potrzeba)”

 • Dzień Dobry,

  Pana projektom życzę sukcesów i Zdrowych Wesołych Swiąt.Czytam czasami Grundholza dlatego z jego linku odwiedziłem Pana strony internetowe.
  _____________
  Proszę przy okazji opatentować domeny w urzędzie patentowym lub Pana Nazwisko jako markę towarową.
  Pana strony na niebieski.net są bardzo interesujące.
  Polecam ubezpieczenie strony.To są małe składki miesięczne ale w przypadku dyferencji prawnych,problemach z serwerem ubezpieczalnie
  „dają”czytaj opłacają adwokata lub opłacają straty spowodowane z awarią.

  __________________

  Co Pan proponuje gdyby miał Pan wpływy w Polsce?
  //Polska naprawdę nie potrzebuje opiekunów w postaci Rosji, USA czy Unii Europejskiej. Z tymi krajami mamy współpracować, a nie służyć im. Nie potrzebujemy od nich porad, jak budować dobrobyt.//

  Ja chcę tylko zmian w Polsce w Oświacie i w Służbie Zdrowia.Co do tematu.Banki były i będą tak jak miliony zatrudnionych w Bankach na wszystkich kontynentach.

  Do tego dochodzą miliony pracowników na Giełdach.
  Miliony w ubezpieczalniach.Ta symbioza ratuje nas jeszcze przed inwazją miliarderów z krajów arabskich.

  Imperia jak Chiny,Rosja,USA,Indie(!) współpracują.
  Tak było i będzie.

  Dla Polaków w Polsce radzę się wzbogacać.Wzmacniać najpierw swoje rodziny a potem społeczeństwo.Zakładać firmy w Deleware,w EU zachodniej.Być aktywnym dziennie z minimum 12 godzin.Nie narzekać tylko reagować.Tworzyć wraz ze swoją rodziną mini państwo.

  Kto ma jeszcze ….więcej może założyć swój Bank czy Ubezpieczalnie.

  Wszystkim życzę wszystkiego najlepszego.

 • Dziękuję na cenne wskazówki.

  Pisze Pan o większej aktywności Polaków na rynku pracy, o inwestowaniu w siebie.
  Tak zgadzam się w 100%.

  Z mojego doświadczenia wynika, że wbrew pozorom, to nie pieniądze są najważniejsze przy starcie biznesu. Znacznie ważniejsze są umiejętności wiedza i doświadczenie.

  Gdyby polski system oświaty pracował dla ucznia, to nauczyciele wskazaliby tym chętnym co robić. Bez praktycznej wiedzy wyniesionej ze szkoły, młody człowiek gubi się na rynku pracy. Jeżeli rodzice nimi nie pokierują, to powstają nieudacznicy.

  Pyta Pan co bym zrobił, gdybym miał wpływy w Polsce.
  Pierwsze rzecz bez której każdy rząd polegnie, to budowa nowego systemu monetarnego, czyli drugiej waluty.

  W Polsce, jak i w wielu krajach są pracownicy, fabryki, ale brakuje taniego pieniądza – kapitału.
  Oczywiście, że każdy może wziąć kredyt, ale poprzez wywoływanie co kilkanaście lat kryzysów, firmy tracą klientów, zyski, a kredyty zostają do spłacenia.

  Dlatego musimy mieć drugą wewnętrzną walutę, całkowicie niezależną od światowego systemu bankowego i finansowego.
  Po co ?
  Gdy nowy – mądry rząd będzie wprowadzał dobre zmiany dla Polski, automatycznie musi działać przeciwko bankom, korporacjom itd. W takiej sytuacji kapitał inwestycyjny wycofuje się z kraju, tworząc krach. To jest broń systemu finansjery.
  Wtedy druga waluta chroni nas, ponieważ to złotówka została zaatakowana.

  To jest bardzo szeroki temat, dlatego nawet nie próbuję, go tutaj poruszyć.

  Opisałem go w książce „Przywróćmy porządek – Jak działa system finansjery ?” – http://brzozasklep.pl/wiedzaszokuje/nowa-ekonomia/

  W drugiej części opiszę korzyści z drugiej waluty czyli jak naprawić Polskę.

 • Ron

  „Być aktywnym dziennie z minimum 12 godzin.Nie narzekać tylko reagować.Tworzyć wraz ze swoją rodziną mini państwo.” – bardzo dobry plan minimum dla każdego od zaraz.

  Widzisz Robert, co narobiłeś? TO się naprawdę zaczyna.
  Gdzieś tu kiedyś pisałem, że wielu będzie Ci wdzięcznych :-)

 • Eugeniusz

  Może to sposób na leprze za 10 lat życie.
  Na razie Pracują miliony polaków na siebie wzajemnie ijestesmy coraz w wiekrzej nedzy.
  Dało by się napisać równanie nie mam jednak wiedzy.
  PKB większy to powinno sie poprawe odczuwać np po 3 latach.
  W liczniku im wiecej pracujacych tym lepiej powinno byc w kraju bo pracujemy dla Państwa+ terytorium +obywatele.
  w mianowniku im posredników ,miej tym lepiej jednak wpołpraca gospodarczaa jest .Narazie musimy pracowac na niezaleznośc w jakims %.
  W mianowniku emeryci rencisci i kosztowne konflikty.
  Pewnie pomocny moze być wzór ZUSu.
  Całe równanie pewnie piętrowe.

  PCHŁY OSY SZERSZENIE SZCZURY MYSZY KRETY NORNICE) .SYSTEMY JAKOŚCI GMP. GHP, HACCP. UMOWY FAKTURY PROTOKOŁY DORADZTWO.MONTAŻ URZĄDZEŃ OBSŁUGA SERWIS. ROK ZAŁOŻENIA 1986 .DŁUGA SKUTECZNOŚĆ, DOKŁADNE WYKONANIE.DEZYNFEKCJA; DEZYNSEKCJA DERATYZACJA ZWALCZAM OWADY, GRYZONIE(PRUSAKI PLUSKWY KRETY KUNY OSY SZERSZENIE SZCZURY MYSZY PCHŁY KLESZCZE MROWKI ŚLIMAKI KOMARY ŁASICE PIŻMOWCE Zabiegi po zejściach powodziach usywanie nieprzyjemnych zapachów. DOBRA CENA.
  Zieliński Eugeniusz
  zaprasza oferta dddowady.pl 665 587 243 603 21 82 92 Fax 22 863 88 55

 • Dla dobrego planu tylko przyklasnąć :)

 • Aby kiedyś skończyć musimy w końcu zacząć.
  Uważam, że faktycznie wdrożenie nowego systemu przy uwarunkowaniach w jakim jesteśmy, czyli Unia, USA, bankowcy, to do 10 lat powinno udać się wdrożyć najważniejsze rzeczy czyli:
  – druga nowa waluta
  – zyski z gazu łupkowego.

  P.S. Eugeniusz przepuściłem Ci tę reklamę, bo coś napisałeś, ale skuteczna reklama powinna mieć max dwa zdania.

 • Ole

  Szanowni Państwo. Nadszedł czas aby wziąć los w nasze ręce, o ile uświadomimi sobie sedno naszego problemu i go przepracujemy , zmieniając nasze postawy.:
  Problem Polaków…. tu jest sedno naszych zachowań i dopóki nie zmienimy postaw w naszych umysłach wciąż będziemy niewolnikami…

  „Z natur niewolniczych nie mogą powstać instytucje wolnościowe. Z rabusiów i pasożytów społecznych nie może powstać demokracja. Z ludzi goniących tylko za zyskiem lub zbytkami nie może narodzić się sprawiedliwość społeczna.”

  „Jeżeli lud szwajcarski z takim logicznym uporem broni swych urządzeń demokratycznych wobec różnych uroszczeń rządu centralnego, jeżeli potrafił rozszerzyć je do najdalszych granic wolności politycznej, to pamiętajmy o tym, że jego obrona demokracji była to obrona swego własnego życia. Konstytucja polityczna, którą stworzył, posiada swą przyrodzoną, szeroką podstawę: tysiące najrozmaitszych zrzeszeń, kół i związków; tysiące samorodnych organizacji gospodarskich, handlowych, robotniczych, kulturalnych; zwyczaje demokratyczne, zwyczaje równości i poszanowania człowieka, zakorzenione w całej cywilizacji tego ludu; przyzwyczajenie i zdolność do samodzielnego załatwiania swoich spraw i potrzeb zbiorowych; silnie rozwinięte sumienie obywatelskie i nierozłączna z tym nieufność do biurokracji. Wszystko to stanowi kulturę demokratyczną, pierwszy a niezbędny warunek demokracji i samodzielności politycznej.”

  „Lud Polski takiej kultury nie ma dotychczas. Nie jest to społeczeństwo nowoczesne, zorganizowane w różnorodne zrzeszenia i związki wolne, lecz, do niedawna jeszcze, zbiorowisko luźnych jednostek, wyczekujących, jakie reformy będą mu dane, w jakim nowym łożysku państwowym każą popłynąć jego życiu. Nie mając własnych instytucji społecznych, które by mógł dalej rozwijać i doskonalić, oczekiwał tylko na reformy policyjne. I ten zanik samodzielności tak głęboko wsiąknął w charakter narodu, że nawet umysły przodujące, programy partii i stronnictw, nie mogły zdobyć się na żadne inne postulaty społeczne, jak tylko takie, które zawierają się w formułce „czego żądać od państwa”.

  „Przyzwyczailiśmy się uważać siebie za materiał, z którego ktoś inny urabia rozmaite formy; przy każdej sposobności ofiarowaliśmy siebie: „zróbcie z nas to lub owo; zróbcie z nas społeczeństwo konstytucyjne,
  demokratyczne lub społeczno-demokratyczne; zreformujcie nam szkoły i szpitale; ochrońcie przed nędzą i wyzyskiem”. Cała mądrość polityczna zawierała się w tych prośbach czy żądaniach reformy. Wszystkie ideały chyliły się przed tym jednym: Państwa-Opatrzności. Ono miało za nas myśleć i działać, miało nas karmić, uzdrawiać, chronić. I to się nazywało u nas „demokracją”. Na drodze takiej polityki mogło jednak wytworzyć się wszystko inne, tylko nie demokracja. Demokracja wymaga przede wszystkim silnego poczucia i instynktu samopomocy społecznej. Wymaga ludzi umiejących nie tylko żądać reform od państwa, lecz przeprowadzać te reformy za pomocą swoich własnych instytucji. Wymaga umiejętności samodzielnego organizowania interesów społecznych.” ze zrodla http://nowyobywatel.pl/biblioteka-obywatela/braterstwo-solidarnosc-wspoldzialanie/

  JEŚLI ZDECYDUJESZ SIĘ WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE ŻYCIE I DZIAŁAĆ TO MOŻESZ TO ZROBIĆ. DOŁĄCZ TUTAJ I ZAPROPONUJ COŚ: http://www.braterstwo.org/braterstwo-rwbp/127-polska-obywateli-program-i-plan-ratowania-i-rozowju-polski